marţi, 9 nov 2010 - Anul XV, nr. 264 (4555)

CFR Cluj respiră după victoria cu Dinamo

Echipa CFR Cluj a învins, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (1-0), formaţia Dinamo Bucureşti, într-un meci din etapa a XIV-a a Ligii I, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Unicul gol al partidei a fost înscris de Bjelanovici, în minutul 25. Acesta a împins mingea în plasă, după o centrare la firul ierbii, în faţa porţii, a lui De Zerbi.

Dinamo a rămas în inferioritate numerică, în minutul 86, când a fost eliminat N'Doye, după un fault la Tony. La meci au asistat aproximativ 15.000 de spectatori. Înainte de începerea partidei, s-a ţinut un minut de reculegere în memoria poetului Adrian Păunescu, decedat vineri dimineaţă.

În timpul primei reprize, aproximativ 20 de suporteri dinamovişti s-au bătut cu mai mulţi fani ai echipei gazdă, la peluza a doua. Incidentele au avut loc în peluza aflată deasupra sectorului rezervat oaspeţilor. La faţa locului au intervenit mai mulţi stewarzi, care au luat pe sus câţiva fani şi au reuşit cu greu să calmeze spiritele, după aproximativ cinci minute. Între timp, aproximativ 15 suporteri dinamovişti care au reuşit să pătrundă în sectorul rezervat oaspeţilor au încercat fără succes să rupă gardul ce desparte acea zonă de restul peluzei.

Înainte de începerea partidei CFR Cluj - Dinamo, din etapa a XIV-a a Ligii I, aproximativ 700 de suporteri dinamovişti nu au fost lăsaţi de forţele de ordine să pătrundă în sectorul rezervat susţinătorilor echipei oaspete. Fanii au fost opriţi la poarta de intrare spre sectorul oaspeţilor, deoarece nu toţi au buletine de Bucureşti. Majoritatea suporterilor opriţi la poartă sunt veniţi din judeţele limitrofe Clujului, iar unii sunt susţinători ai echipei Universitatea Cluj.

Suporterii dinamovişti care au reuşit să pătrundă pe stadion au plecat de la meci cu puţin înainte de pauză, iar cei rămaşi în afara arenei au plecat să urmărească partida în barurile din zona stadionului.

Andone, îngrijorat de jocul propriei echipe

Antrenorul echipei Dinamo Bucureşti, Ioan Andone, a declarat că este îngrijorat de faptul că formaţia sa se află la al doilea meci consecutiv în care joacă prost.

"Au fost mult mai inteligenţi şi mai organizaţi defensiv. Noi am făcut mai multe greşeli, dar e îngrijorător pentru că e al doilea meci consecutiv în care jucăm prost. Ceea ce-am pregătit n-am văzut pe teren. Ştiam jucătorii CFR-ului, le-am atras atenţia alor mei că dacă CFR înscrie greu mai primeşte gol. Cei de la CFR nu au oferit prea mult fotbal, dar au câştigat şi se menţin în lupta pentru titlu şi cupele europene. În acest moment nu avem cum să ne gândim la titlu. Să vedem cum terminăm turul. Avem nouă puncte în urma echipei de pe primul loc. Sunt foarte multe. Avem meciuri grele de tot în continuare", a spus Andone.

Tehnicianul dinamovist a afirmat că a încercat să-i surprindă pe adversari prin titularizarea lui Liviu Ganea. "Am încercat să marcăm, am jucat cu trei atacanţi. Am încercat o surpriză cu Liviu Ganea pe dreapta, pentru că Torje nu era pregătit. N-am fost organizaţi bine. Am venit cu entuziasm, mai ales că întâlneam o echipă care pierduse cu trei zile înainte cu 4-0. A fost printre jocurile proaste ale noastre din mai multe motive. La N'Doye a fost eliminare corectă. Nu a fost o presiune legată de arbitraj. Eliminarea lui N'Doye e corectă. La noi în campionat se ţipă la arbitrii, astea sunt scuze sau se pune presiune", a precizat Andone.

Ioan Andone consideră că nu este normal că fanii dinamovişti din provincie nu au fost lăsaţi să intre în stadion: "E important că fanii nu au fost lăsaţi să intre. Nu e posibil să ai 1.000 de fani şi să nu-i primeşti pe stadion. O să vină CFR la Bucureşti şi o să-i ţinem prin Gara de Nord. Stadionul trebuie să fie plin, să le oferim ceva suporterilor. Vă daţi seama ce stare au! Sunt golănii ieftine. Aşa suntem noi românii!".

Rezultat obţinut cu multă transpiraţie

Antrenorul echipei CFR Cluj, Sorin Cârţu, a declarat că rezultatul este firesc, iar succesul a fost obţinut cu multă muncă.

"Sunt bucuros de rezultat. Am obţinut trei puncte pentru care am muncit, trei puncte meritate având în vedere modul cum s-a desfăşurat meciul. În repriza a doua am făcut un joc bun pe apărare. N-am mai făcut greşelile din partida cu Bayern. Îi felicit pe băieţi, mai ales că a fost un meci la patru zile după catastrofa cu Bayern. Atunci nu meritam o asemenea înfrângere, dar adversarul ne-a pedepsit. Băieţii s-au prezentat foarte bine. Rezultatul din seara aceasta e firesc, obţinut cu multă muncă. O partidă cu Dinamo aşa trebuie abordată. Determinarea a fost una dintre cheile victoriei. Au fost dublaje la Andrei şi Adrian Cristea, la Marius Niculae, deşi pot să spun că am fost surprins de echipa cu care Dinamo a început meciul. Mă aşteptam la alţi jucători. Ţelul nostru e să adunăm cât mai multe puncte şi vedem la finalul turului care e handicapul faţă de primele locuri. Acum ne gândim să obţinem o victorie cu Bistriţa. În rest, n-am ce alte comentarii să mai fac. Vă las pe voi să faceţi strategia", a spus Cârţu.

17. FC Braşov 14 2 7 5 10-19 13

18. Sportul Studenţesc 14 3 1 10 18-28 10.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului CFR Cluj respiră după victoria cu Dinamo.
 Vizualizări articol: 451 |