luni, 4 aug 2008 - Anul XIII, nr. 181 (3862)
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   3 imagini |   ø fişiere video

Rapid, la a doua victorie consecutivă în acest sezon

Formaţia Rapid a învins, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 2-0 (1-0), echipa Farul Constanţa, într-un meci din etapa a doua a Ligii I, obţinând astfel a doua victorie consecutivă, după cea din prima etapă, scor 3-0 cu Gloria Bistriţa.Ambele goluri au fost înscrise de Spadacio '13, '63.

Juliano Spadacio a deschis scorul, în minutul 13. După o centrare de pe stânga a lui Cesinha, Pierre Boya a deviat de la aproximativ 10 metri, iar Spadacio, rămas singur cu poarta goală la 5-6 metri, a împins mingea în plasă.

Cu doar trei minute înainte de gol, a avut loc o fază controversată în careul rapidiştilor, la care au protestat ambele echipe. La o minge trimisă înapoi de Maftei şi reţinută de portarul Andrade, centralul Teodor Crăciunescu a dictat iniţial lovitură liberă indirectă din interiorul careului, iar apoi, după protestele rapidiştilor, a dictat minge de arbitru.

În minutul 61, tehnicianul rapidist Jose Peseiro a fost trimis în tribună după un conflict cu Teodor Crăciunescu.

Rapid a stabilit scorul final, 2-0, în minutul 63, tot prin Spadacio, care a înscris cu un şut la vinclu de la aproximativ 15 metri.

La partidă au asistat aproximativ 8.000 de spectatori, între care s-au numărat şi 800 de fani ai echipei Rapid.

Oţelul Galaţi - CS Otopeni, scor 3-1

Formaţia Oţelul Galaţi a învins, sâmbătă, cu scorul de 3-1, nou-promovata CS Otopeni, într-un meci care s-a jucat cu porţile închise şi la care antrenorul gazdelor, Petre Grigoraş, a asistat din tribună, fiind suspendat.

Golurile echipei Oţelul au fost marcate de Gabriel Paraschiv '12, '18, Viglianti '73 (penalti), în timp ce pentru CS Otopeni a înscris Chiacu '61 (penalti).

În minutul 12, Oţelul Galaţi a reuşit să deschidă scorul, prin căpitanul Gabriel Paraschiv. Mijlocaşul a primit o pasă în careu de la argentinianul Viglianti, a întors un fundaş de la CS Otopeni şi a şutat fără nicio şansă pentru portarul Pirgov. Jucătorul gălăţean a reuşit dubla şase minute mai târziu, când acelaşi Viglianti a pătruns în careu, a pasat în spate şi Paraschiv a înscris pentru 2-0, trecându-şi în cont al patrulea gol în primele două etape din Liga I.

În minutul 21, centralul Balaj a acordat lovitură de la 11 metri pentru CS Otopeni, după faultul bulgarului Jelev asupra atacantului camerunez Jean Paul Yontcha. Valentin Negru putea marca primul gol al nou-promovatei în prima divizie, însă a tras peste poarta apărată de Kolev.

În minutul 60, fundaşul gălăţean Cojoc l-a faultat în careu pe atacantul intrat la pauză la oaspeţi, Liviu Ganea. Balaj a dictat din nou lovitură de la 11 metri, pe care Hristu Chiacu a transformat-o şi CS Otopeni a reuşit să reducă din diferenţă.

După 11 minute, gazdele au beneficiat şi ele de un penalti, când Lazici l-a agăţat în careu pe gălăţeanul Silviu Ilie. După ce a pasat la primele două goluri, argentinianul Viglianti a reuşit să şi înscrie şi a dus scorul la 3-1, în minutul 73.

În minutul 3 al prelungirilor, Negru a văzut al doilea cartonaş galben, după un fault din spate asupra lui Paraschiv, şi a fost eliminat.

Întâlnirea s-a disputat fără spectatori, iar antrenorul echipei Oţelul, Petre Grigoraş, suspendat pentru acest meci, a stat în tribună.

Cu ocazia meciului cu CS Otopeni, oficialii clubului Oţelul au inaugurat noua tabelă electronică de pe stadionul din Galaţi, care a costat 150.000 de euro.

Unirea Urziceni - FC Argeş, scor 3-2

Formaţia Unirea Urziceni a obţinut, sâmbătă, prima victorie în ediţia 2008/2009 a Ligii I, scor 3-2, pe teren propriu, cu nou-promovata FC Argeş. Golurile au fost marcate de Mara '29, '75 (penalti) şi Rusescu '46, pentru Unirea Urziceni, în timp ce FC Argeş a punctat prin Kamara '11 şi Dulcea '31.

FC Argeş a deschis scorul în minutul 11, prin debutantul în Liga I Youssouf Kamara. La o lovitură liberă de pe stânga, Lăcustă a recentrat cu capul, fundaşul Unirii, Mehmedovici, a ratat degajarea, iar Kamara, venit din spate, a marcat din cădere.

Bogdan Mara a restabilit egalitatea în minutul 29. La o centrare de pe stânga, trei jucători au lovit, pe rând, mingea cu capul, iar aceasta a ajuns la Mara, care a înscris din voleu, de la 10 metri.

Oaspeţii au revenit în avantaj în minutul 31, când Adrian Dulcea a primit o pasă pe culoar de la Kamara şi, talonat de Mehmedovici, a înscris cu un şut în diagonală, din colţul careului de 6 metri.

Unirea Urziceni a egalat din nou în minutul 46, prin nou-intratul Raul Rusescu, care a înscris cu capul, de la 11 metri.

În minutul 74, gazdele au preluat conducerea, când Mara a transformat un penalti dictat de centralul Deaconu după ce Marius Onofraş a fost ţinut în careu de Daniel Bălaşa.

FC Argeş rămâne fără victorie în acest sezon, după ce în prima etapă a remizat, scor 1-1, cu FC Timişoara.

FC Timişoara – Pandurii, scor 3-0

Formaţia FC Timişoara a obţinut, sâmbătă, prima victorie în ediţia 2008/2009 a Ligii I, impunându-se cu scorul de 3-0 (2-0) în meciul de pe teren propriu cu Pandurii Târgu Jiu, primul disputat în faţa propriilor suporteri în acest sezon.

Golurile au fost înscrise de Magera '22 şi Artavazd Karamyan '41, '82.

FC Timişoara a deschis scorul în minutul 22, prin Luka Magera, care a marcat cu capul, plasat, de la 6 metri, după un corner de pe stânga executat de Artavazd Karamyan.

Gazdele şi-au dublat avantajul în minutul 41, când Artavazd Karamyan l-a fentat pe Chibulcutean şi a înscris cu un şut cu dreptul, de la 22 de meetri.

În minutul 81, Dorin Goga a scăpat spre poartă singur cu Mingote, care l-a agăţat în careu, iar arbitrul Colţescu a dictat penalti pentru gazde.

Lovitura de la 11 metri a fost executată de Artavazd Karamyan, care a înscris în dreapta lui Mingote, însă arbitrul a dictat repetarea execuţiei, deoarece Magera a intrat prea repede în careu. "Decarul" gazdelor a înscris şi de această dată, însă cu un şut în stânga portarului oaspeţilor.

Atacantul Dorin Goga, de la FC Timişoara, a fost eliminat în minutul 87, după ce a primit al doilea cartonaş galben pentru o intrare dură asupra lui Mingote.

La partidă au asistat aproximativ 15.000 de spectatori, între care şi circa 50 de suporteri ai formaţiei Pandurii Târgu Jiu.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Rapid, la a doua victorie consecutivă în acest sezon.
 Vizualizări articol: 515 |