Curs valutar euroEUR:Tendinta4,973 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6085 lei

Fotbal, Liga a II-a

Foresta a terminat meciurile pe 2017 cu o victorie la Târgu Mureş

Sâmbătă, în etapa a 21-a din Liga a II-a de fotbal, ultima programată în anul 2017, echipa Foresta Suceava a reuşit a şasea victorie din acest sezon, 5 – 2 pe terenul celor de la ASA Târgu Mureş. Deşi nu s-au putut baza pe mai mulţi jucători importanţi, ce au fost obligaţi să stea în această etapă pentru cumul de cartonaşe sau pentru că erau accidentaţi, sucevenii au făcut o partidă bună la Târgu Mureş şi au obţinut trei puncte importante. După numai şapte minute de joc, suceveanul Robert Bosânceanu deschide scorul, cu un şut puternic de la 16 metri, în dreapta portarului advers. În minutul 12, Foresta are o nouă ocazie, dar Marius Matei trimite din 6 metri peste bara transversală. După 23 de minute, fundaşii gazdelor se încurcă reciproc şi-l pun în dificultate şi pe portarul Moga, dar Pappoe nu reuşeşte să reia balonul în plasă. Gazdele reuşesc să egaleze în minutul 28, la o fază în care Robert Băjan pătrunde prin dribling în careul de 6 metri, întoarce la 16 metri, de unde Cosmin Sîrbu îl învinge pe Began cu un şut plasat. Totuşi, la pauză, Foresta intră la vestiare în avantaj, graţie golului din minutul 38 a lui Renquin, jucător ce a primit o pasă de la Matei la 7 metri de poarta adversă şi a şutat decisiv pe colţul lung.

Wilhem Renquin a reuşit un hat-trick la Târgu Mureş

La opt minute după reluarea jocului, Wilhem Renquin pătrunde în careu şi şutează plasat, mingea lovind bara înainte de a intra în poarta adversă, scor 3 – 1 pentru Foresta. În minutul 58, forestierii au o nouă ocazie la o centrare a lui Onofraş, Matei alunecă şi nu poate majora scorul dintr-o poziţie bună. Gazdele reuşesc să reducă din handicap în minutul 73 prin Cosmin Sîrbu, dar replica Forestei vine imediat, cu două goluri în două minute. Marius Matei preia un balon în careu, alunecă, dar mingea îi rămâne la picior şi din cădere o trimite în plasă. În minutul 77, Renquin reuşeşte hat-trick-ul, cu un şut din zona punctului cu var, 5 – 2 fiind scorul final.

Foresta Suceava a început meciul de la Târgu Mureş în formula: Began - Onofraş, Diallo, Pappoe (60-Movsesyan), Boumina, Stănescu, Acolatse (87-Vatamaniuc), Secrier, Renquin, Bosînceanu (82-Coroamă) şi Matei (cpt.).

Elevii antrenorului Florentin Petre vor relua campionatul pe 24 februarie, pe teren propriu, într-o partidă cu Dacia Unirea Brăila.

Chindia Târgovişte - Pandurii Târgu Jiu                    1 – 0

1. Dunărea Călăraşi                            21        15        4          2          43-16   49
2. AFC Hermannstadt                        21        14        6          1          35-10   48
3. Chindia Târgovişte                         21        12        6          3          44-12   42
4. CS Afumaţi                                    21        11        5          5          24-14   38
5. ASU Politehnica Timişoara            21        11        3          7          29-23   36
6. FC Academica Clinceni                 21        10        5          6          34-29   35
7. FC Argeş                                        21        9          7          5          28-16   34
8. ASA Târgu Mureş                          21        9          4          8          40-41   31
9. CS Mioveni                                               21        7          6          8          31-30   27
10. Sportul Snagov                            21        7          5          9          16-19   26
11. Ripensia Timişoara                       21        6          7          8          42-31   25
12. UTA Arad                                    21        6          7          8          26-26   25
13. Ştiinţa Miroslava                          21        6          4          11        28-46   22
14. Luceafărul Oradea                       21        5          6          10        31-38   21
15. Metaloglobus Bucureşti               21        5          5          11        17-29   20
16. CS Baloteşti                                 21        5          5          11        24-42   20
17. Foresta Suceava                           21        6          2          13        21-63   20
18. Dacia Unirea Brăila                     21        4          6          11        45-48   18
19. Pandurii Târgu Jiu                        21        3          9          9          27-37   18
20. Olimpia Satu Mare                       21        7          2          12        22-37   15
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Foresta a terminat meciurile pe 2017 cu o victorie la Târgu Mureş.
 Vizualizări articol: 2376 |