Google
 
luni, 11 dec 2017 - Anul XXII, nr. 281 (6697)
ANUNŢURI ONLINE:
Acum: 0°C.
La noapte: °C. Meteo
Anunţuri OnlineMonitorulTVAlbum Foto
HoroscopRedacţiaPublicitate
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,7326 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,2139 lei
Newsletter Monitorul de Suceava RSS Monitorul de Suceava Monitorul de Suceava pe Google+ Monitorul de Suceava pe YouTube Monitorul de Suceava pe Twitter Monitorul de Suceava pe Facebook
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |  Trimite pe Yahoo MessengerMessenger |   1 imagine |   ø fişiere video

Lupte greco-romane

Sucevenii şi rădăuţenii au câştigat opt medalii la Cupa României de juniori I de la Putna

de
(citeşte alte articole de la acelaşi autor)

Comuna Putna a fost în weekend, în premieră, gazda unei competiţii naţionale de lupte greco-romane şi lupte libere, mai exact a Cupei României pentru juniori I. Competiţia ce a adunat pe saltele peste 300 de sportivi din toată ţara s-a disputat în Sala Sporturilor din Putna, sală inaugurată acum patru luni de zile. Cupa României pentru juniori I a fost organizată de Federaţia Română de Lupte şi primăria comunei Putna şi s-a bucurat de prezenţa preşedintelui FRL, Răzvan Pârcălabu, a secretarului Alin Grigore, dar şi a unor legende ale luptelor româneşti precum rădăuţeanul Ştefan Rusu, suceveanul Ilie Matei, Simion Popescu, Nicu Ginga şi Sandu Marian.

Luptătorii din judeţul Suceava au avut o prestaţie foarte bună şi la final au câştigat 8 medalii, 5 pentru Rădăuţi şi 3 pentru Suceava la lupte greco-romane.

Astfel, la categoria 55 de kilograme, Valentin Boicu a luat argintul, iar Viorel Began a câştigat bronzul, ambii fiind pregătiţi la CSM Bucovina Rădăuţi de antrenorul Florin Rusu. La categoria 60 de kilograme, Tudor Ursache, de la CSM Suceava a ocupat locul cinci, iar la 70 de kilograme, Adrian Agache a câştigat medalia de bronz, iar Răzvan Mihalache s-a clasat pe cinci, ambii fiind tot la CSM Suceava. Podiumul categoriei 96 de kilograme a avut trei sportivi din judeţ, Ionuţ Buhăianu, antrenat la CSŞ Rădăuţi de Mihai Haiura a ocupat locul I, argintul i-a revenit lui Teodor Chira, iar bronzul lui Ion Marian, ultimii doi fiind de la CSM Suceava. La cea mai mare categorie, 120 de kilograme, Ciprian Trufan şi Alexandru Răutu au luat argintul, respectiv bronzul, ambii fiind de la CSŞ Bucovina Rădăuţi, iar Constantin Breabăn, de la CSŞ Rădăuţi a terminat pe cinci.

„A fost o competiţie foarte puternică şi ne bucurăm că sportivii noştri au avut o evoluţie foarte bună, dacă ţinem cont că Teodor Chira este juniori II, iar Agache este în primul an de juniori I. Mulţumim Primăriei din Putna pentru felul în care a organizat această competiţie. În acelaşi timp vreau să mulţumesc Primăriei şi Consiliului Local Suceava, dar şi Palatului Copiilor Suceava pentru sprijinul pe care îl acordă luptelor greco-romane din Suceava”, a explicat antrenorul Valerică Gherasim, cel care alături de colegii Andrei Bolohan şi Daniel Ciubotaru se ocupă de pregătirea luptătorilor suceveni.   

Un moment special al Cupei României de la Putna a fost întâlnirea dintre legendele acestui sport şi membrii cercului olimpic Fair Play al Şcolii Gimnaziale „Ştefan cel Mare” Putna, elevii îndrumaţi de profesorul Creţan Ciprian primind sfaturi şi încurajări de la oamenii care au ridicat tricolorul pe cele mai înalte culmi la competiţiile internaţionale. 

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Sucevenii şi rădăuţenii au câştigat opt medalii la Cupa României de juniori I de la Putna.
 Vizualizări articol: 1015 | 
Notează articolul: 
  • Nota curentă 0.00/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sucevenii şi rădăuţenii au câştigat opt medalii la Cupa României de juniori I de la Putna0.05

Iulius Mall Suceava
AnnaCori
Comentarii

Monitorul de Suceava nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.


Timpul de 60 zile în care puteaţi posta comentarii pe marginea acestui articol a expirat.



Optik Tataru Suceava Centru Nicolae Balcescu 8 Tel 0730880866
Meniul ZILEI în restaurante sucevene

HaiHui prin Bucovina

Clasamente

Loc
Echipa
J
V
E
I
P
G
  • 1.  Otelul Galati  18  12  3   3    39p 9  
  • 2.  FC Timisoara  18  8   10  0    34p 9  
  • 3.  FC Vaslui  18  9   5   4    32p 7  
  • 4.  Rapid  18  8   6   4    30p 16 
  • 5.  Gaz Metan  18  8   6   4    30p 7  
  • 6.  Steaua  18  8   5   5    29p 9  
  • 7.  Dinamo  18  8   5   5    29p 9  
  • 8.  CFR Cluj  18  7   6   5    27p 6  
  • 9.  Astra Ploiesti  18  4   9   5    21p -1 
  • 10.  U Craiova  18  5   5   8    20p 2  
  • 11.  Gloria Bistrita  18  5   5   8    20p -5 
  • 12.  FC Braşov  18  4   8   6    20p -6 
  • 13.  FCM Tg. Mures  18  5   5   8    20p -9 
  • 14.  U Cluj  18  5   5   8    20p -12
  • 15.  Pandurii Tg. Jiu  18  4   6   8    18p -8 
  • 16.  Victoria Branesti  18  4   6   8    18p -8 
  • 17.  Unirea Urziceni  18  4   6   8    18p -10
  • 18.  Sp. Studentesc  18  3   1   14   10p -15
  • 1.  Ceahlăul PN  15  10  5   0    35p 24 
  • 2.  Săgeata Năvodari  15  11  1   3    34p 18 
  • 3.  Concordia  15  9   4   2    31p 13 
  • 4.  FC Botoşani  15  7   4   4    25p 9  
  • 5.  Viitorul C-ta  15  6   6   3    24p 2  
  • 6.  Dunărea Galaţi  15  6   4   5    22p 11 
  • 7.  Astra II Ploieşti  15  6   4   5    22p 0  
  • 8.  Farul Constanţa  15  5   5   5    20p -2 
  • 9.  Gloria Buzău  15  4   6   5    18p -2 
  • 10.  Delta Tulcea  15  5   3   7    18p -5 
  • 11.  CS Otopeni  15  5   3   7    18p -7 
  • 12.  FC Snagov  15  5   2   8    17p -12
  • 13.  Juventus Buc  15  3   5   7    14p -8 
  • 14.  Steaua II  15  4   2   9    14p -10
  • 15.  Dinamo II  15  4   2   9    14p -16
  • 16.  CF Brăila  15  0   4   11    4p -15
  • 1.  Voinţa Sibiu  14  8   6   0    30p 12 
  • 2.  Petrolul Ploieşti  14  9   1   4    28p 12 
  • 3.  Dacia Mioveni  14  8   4   2    28p 8  
  • 4.  FC Bihor Oradea  14  8   2   4    26p 7  
  • 5.  FCM UTA Arad  14  7   3   4    24p 7  
  • 6.  Politehnica Iaşi  14  6   3   5    21p 8  
  • 7.  Alro Slatina  13  5   4   4    19p 3  
  • 8.  Gaz Metan CFR  14  4   5   5    17p -3 
  • 9.  FC Argeş Piteşti  14  5   2   7    17p -4 
  • 10.  CSM Rmn-Vâlcea  14  5   1   8    16p -1 
  • 11.  Arieşul Turda  14  4   3   7    15p -7 
  • 12.  Mureşul Deva  14  3   4   7    13p -7 
  • 13.  ACU Arad  14  3   4   7    13p -9 
  • 14.  Unirea Alba-Iulia  14  3   3   8    12p -11
  • 15.  FC Silvania ŞS  13  3   1   9    10p -15
  • 16.  Minerul Lupeni  0   0   0   0     0p 0  

Detalii clasamente

Ultima oră: local

Alte articole

Alte titluri din Sport local

Ştiri video

Ultima oră: naţional - internaţional

Alte articole

Gala Top 10 Suceveni

Top Articole

Elia Studio - Salon de infrumusetare
Mersul trenurilor de călători

SONDAJE

Consideraţi Legea antifumat în spaţiile publice o măsură bună?

Da
Nu
Nu mă interesează

Fotografia zilei - fotografie@monitorulsv.ro

Fotografia zilei