marţi, 2 mai 2017 - Anul XXII, nr. 97 (6513)

Rugby

CSM Suceava a câștigat la Petroșani, în ultima fază a meciului

Duminică, în etapa a 12-a din Divizia Națională de Rugby, echipa de seniori a Clubului Sportiv Municipal Suceava a obținut a 9-a victorie din sezon, 17 – 15 pe terenul celor de la Știința Petroșani. Gazdele au început mai bine acest meci și au avut posesia în primele 10 minute, reușind să deschidă scorul cu un eseu și o transformare, scor 7 – 0. Treptat, elevii antrenorului Constantin Vlad au revenit în joc și au reușit egalarea, grație unui eseu reușit de Iulian Câtea și a unei transformări fructificată de Sabin Crețu, scor 7 – 7. Până la pauză, jocul a unul deschis, cu atacuri ale ambelor echipe, gazdele reușind să transforme o lovitură de pedeapsă și să termine în avantaj prima repriză, scor 10 – 7. Partea a doua a confruntării avea să fie una tensionată și spectaculoasă, cu un final fericit pentru suceveni. Știința a reușit să-și mărească avantajul cu un al doilea eseu, iar scorul a devenit 15 – 7, după ce transformarea a fost ratată. Sucevenii au replicat destul de repede și s-au apropiat la un singur punct pe tabelă, după un eseu a lui Constantin Varvaroi și o transformare fructificată de Sabin Crețu. CSM-ul a rămas în 14 jucători, după eliminarea temporară de 10 minute a lui Lucian Preutescu, pentru greșeli repetate.

Sabin Crețu a adus victoria pentru CSM Suceava, dintr-o lovitură de pedeapsă fructificată la bețe în ultima fază a meciului

Pe final de joc, elevii lui Constantin Vlad au beneficiat de trei lovituri de pedeapsă de la peste 40 de metri de buturile adverse. Sabin Crețu a ratat două dintre ele și din fericire a reușit să trimită balonul printre bețe la a treia, chiar în ultimul minut al meciului, iar CSM Suceava a câștigat cu scorul de 17 – 15, o victorie cu ajutorul căreia se menține pe locul II în Divizia Națională.

„Îi felicit pe jucătorii noștri pentru această victorie și pentru felul în care s-au dăruit în teren. Această victorie este cel mai frumos cadou pe care puteam să-l primesc de ziua mea, care va fi pe 3 mai și le mulțumesc jucătorilor și tuturor celor care ne susțin, clubul CSM Suceava, Consiliului Local și Primăriei Suceava, dar și sponsorilor noștri, Alin Crețu de la firma AC Mobile și Andrei Puiu de la Expert Optic. Mă bucur că am fost primiți foarte bine la Petroșani, ca de fiecare dată de Costel Avram, fost jucător al Sucevei ce în acest moment este director la societatea Apa Serv”, a explicat antrenorul Constantin Vlad.

Clasamentul Diviziei Naționale

1. CS Năvodari                      12        11        0          1          595      159      11pb    55pct
2. CSM Bucovina Suceava    12        9          0          3          338      214      6          42
3. RC Stejarul Buzău             12        9          0          3          214      167      4          40
4. CS Știința Petroșani           11        7          0          4          289      211      4          32
5. Rugby Club Bârlad                        12        4          0          8          303      284      7          23
6. RCM Galați                        11        4          0          7          166      308      6          22
7. CSUAV Arad                     12        2          0          10        144      376      1          9
8. CS Mănăștur Cluj              12        1          0          11        125      455      2          4
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului CSM Suceava a câștigat la Petroșani, în ultima fază a meciului.
 Vizualizări articol: 1353 |