joi, 6 oct 2016 - Anul XXI, nr. 234 (6347)

Ieri, în etapă cu numărul şapte din Liga Naţională de handbal, echipa Universităţii Suceava a pierdut la un singur gol confruntarea de pe terenul campioanei en-titre, Dinamo Bucureşti, scor 28 - 29. Partida a avut două reprize diferite, una în care gazdele au reuşit să se distanţeze şi la 7 goluri şi o a doua în care sucevenii au alergat cu folos după egalare, pe care au şi reuşit-o. Începutul de joc a fost unul echilibrat, cu un plus de partea sucevenilor, mai ales a portarului George Şelaru, care a făcut un meci bun, parând multe mingi, mai ales din situaţii unul la unul.

În partea a doua a primei reprize, dinamoviştii au profitat de mai multe greşeli făcute de studenţi şi s-au distanţat treptat, ajungând în minutul 25 să aibă un avans de 7 goluri, scor 15 - 8, acesta fiind şi cel mai mare avantaj din meci. La pauză, gazdele aveau 16 - 11 şi urma o repriză în care aproape toată lumea se aştepta la o victorie fără probleme a dinamoviştilor. Din fericire n-a fost să fie aşa, elevii antrenorilor Adrian Chiruţ şi Iulian Andrei evoluând mult mai curajos şi mai exact, mai ales în apărare. După cinci minute a venit o intervenţie foarte bună a lui Şelaru, iar în următoarele 5 minute, universitarii au marcat de trei ori la rând şi s-au apropiat la trei goluri, moment în care Eliodor Voica a cerut time-out. La mijlocul reprizei, sucevenii s-au apropiat la două goluri, 21 - 19, iar cu zece minute înainte de final, Gabriel Burlacu egala la 22. Gazdele s-au dus imediat din nou la două goluri, dar studenţii s-au menţinut la un gol sau două în spatele campioanei, până în minutul 27, când bucureştenii au marcat pentru 28 - 25, după o fază în care Pulizovic a marcat, dar a călcat foarte puţin semicercul.

Şansa la o remiză s-a dus în minutul 57, când dinamoviştii au primit un 7 metri gratuit

Momentul decisiv al meciului s-a consumat în minutul 57, când la scorul de 28 - 26 gazdele au primit un 7 metri gratuit, la o fază în care Florin Ciubotariu a fost împins în propriul semicerc de un adversar, iar extrema dinamovistă era să calce pe sucevean din săritură. Ciubotariu a încercat să le explice arbitrilor că au greşit şi a primit eliminare pentru proteste, iar antrenorul secund Iulian Andrei a primit cartonaş roşu şi albastru pentru că a contestat vehement decizia greşită a arbitrilor. Dinamoviştii au marcat din 7 metri şi s-au dus la trei goluri, iar în ultimul minut Universitatea a marcat de două ori la rând, dar era prea târziu să mai spere la cel puţin un egal, scor final 29 - 28 pentru bucureşteni.

„În ciuda faptului că Dinamo s-a distanţat în prima repriză, la pauză am vorbit cu jucătorii şi am stabilit fiecare ce are de făcut, iar echipa a mers mult mai bine în partea a doua. Cu toate pretenţiile pe care le are Dinamo la această oră, echipa bucureşteană n-a fost la nivelul la care se aştepta toată lumea şi am avut şansa de a face o surpriză, un egal sau chiar o victorie. Din păcate am făcut câteva greşeli pe final, la care s-a adăugat şi greşeala arbitrilor din minutul 57, când le-a dat adversarilor un 7 metri gratuit şi astfel am pierdut o şansă bună pentru cel puţin un punct. Mă bucur că nu am avut parte de accidentări şi vom putea aborda următorul meci cu tot lotul, o partidă mult mai importantă pentru noi, cu CSM Focşani”, a declarat antrenorul Adrian Chiruţ.

Adrian Târzioru a fost cel mai bun marcator al sucevenilor în meciul de la Dinamo, cu 7 reuşite, urmat de Burlacu (5), Preda şi Ciubotariu, câte 4 goluri fiecare, Pulizovic şi Baican, câte 3 goluri fiecare, în timp ce Mitrea a marcat două goluri.

În etapa viitoare, CSU Suceava va primi vizita celor de la CSM Focşani 2007, într-o partidă ce are toate şansele să se joace tot la Botoşani, miercurea viitoare.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Universitatea a fost foarte aproape de o surpriză pe terenul campioanei Dinamo Bucureşti.
 Vizualizări articol: 1298 |