Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9764 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,65 lei

Liga a II-a – Play-out

Victoria cu Buzăul îi urcă pe suceveni deasupra liniei retrogradării

Etapa a VII-a din play-out-ul Ligii a II-a a fost cum nu se poate mai favorabilă grupării Rapid Suceava. „Ceferiştii” au trecut sâmbătă, cu scorul de 3-2, de Gloria Buzău, pe stadionul Areni, în vreme ce principala contracandidată în lupta pentru evitarea retrogradării, CF Brăila, s-a împiedicat pe teren propriu în faţa echipei Dunărea Galaţi.

Confruntarea dintre Rapid şi Gloria a început cum nu se poate mai bine pentru formaţia suceveană, care a deschis scorul încă din minutul 11 prin Negru, care l-a surprins pe portarul oaspeţilor, Stoicescu, cu un şut din întoarcere de la marginea careului de 16 metri. Acelaşi Negru, aflat la cel mai bun meci al său din această ediţie de campionat, a izbutit dubla în minutul 26, cu un şut imparabil la colţul scurt, după o lansare în adâncime a lui Arotăriţei.

Echipa pregătită de Viorel Ion a dat primele semne de viaţă în repriza a doua, izbutind să reducă din handicap la prima acţiune mai închegată de atac prin G. Ion, în minutul 54. La acest scor sucevenii încep să tremure din nou, mai ales că Golofca, singur cu poarta goală, şi Semeghin, şut violent în bara transversală, au ratat ocazii cât roata carului.

Finalul partidei a fost însă cu adevărat incandescent. „Alb-vişiniii” au făcut 3-1 în minutul 82 prin Ionesi, bine servit în faţa porţii adverse de Bălan, buzoienii consolându-se cu faptul că au marcat cel mai frumos gol al meciului prin Creţu, în minutul 86, cu o execuţie de kinogramă, foarfecă pe spate, din mijlocul suprafeţei de pedeapsă.

Rapid CFR:Hânţescu - D. Bălan, Ferariu (70 Sava), Velescu, Semeghin – Sumanariu (78 Gafiţa), I. Plămadă, Cerlincă, Golofca - M. Negru, Arotăriţei (46 Ionesi). Antrenor: Bogdan Tudoreanu.
Gloria Buzău: Stoicescu - Airinei, Dăniţă (73 Păun), Bg. Dumitru, N. Creţu, G. Ion, A. Voicu, M. Mihăescu, Moise (52 Lazăr), Bobe (46 Burlacu), Pantelie. Antrenor: Viorel Ion.

În etapa viitoare, miercuri, 28 mai, Rapid Suceava va evolua în deplasare, cu Farul Constanţa.

6. Farul Constanța                              17  2  4  11  8 – 22  10
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Victoria cu Buzăul îi urcă pe suceveni deasupra liniei retrogradării.
 Vizualizări articol: 606 |