Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6361 lei
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   3 imagini |   ø fişiere video

Rugby

Iașiul și Bârladul s-au impus în prima zi a Cupei Bucovina de la Suceava

Ieri după masă, la stadionul Unirea din municipiul Suceava a debutat Cupa Bucovinei la rugby, competiție organizată de CSM Suceava în colaborare cu Asociația Sportivă Prietenii Rugby-ului din Bucovina și DJST Suceava, la care pe lângă echipa locală, mai sunt prezente alte trei echipe din Divizia Națională, CS Poli Agro Iași, RC Bârlad și RCM Galați. În primul meci al zilei, ieșenii de la Politehnica s-au impus fără probleme în fața celor de la RCM Galați cu scorul de 43 – 5. În meciul al doilea, gazdele de la CSM Suceava au început foarte bine confruntarea cu RC Bârlad și după 10 minute de joc au deschis scorul cu un eseu marcat de Crețuleac, după un mol dus până în terenul de țintă advers. Sucevenii au ratat transformarea și scorul a rămas 5 – 0. gazdele au continuat jocul bun și au fost din nou la un pas de un nou eseu, dar au fost întorși de arbitrul întâlnirii, ce a fost destul de permisiv cu bârlădenii, mai ales la placajele periculoase la gât și situațiile de off-side, pe tot parcursul partidei. Cu un lot întărit în această iarnă cu șase jucători de la Buzău, bârlădenii au avut mai multe momente foarte bune în care au dominat teritorial, dar elevii lui Constantin Vlad s-au apărat exemplar, nepermițându-le adversarilor să marcheze, chiar dacă au fost și la un metru de terenul de țintă. Pe finalul reprizei, CSM Suceava are o nouă acțiune de atac foarte bună, pornită și finalizată de doi jucători foarte tineri, de perspectivă, de numai 19 ani, Strugariu, cel ce a inițiat acțiunea și i-a pasat foarte bine lui Drelciuc, acesta din urmă găsind o breșă în apărarea oaspeților, scor la pauză, 12 – 0, după ce a fost fructificată și transformarea după eseu.

Repriza secundă a început cu un eseu al bârlădenilor, ce au profitat de o breșă în apărarea suceveană  și scorul a devenit 12 – 7, după o transformare reușită. Suceava a ratat o lovitură de pedeapsă din poziție ideală, iar adversarii au preluat conducerea după un punct de fixare la 5 metri de buturile gazdelor și o minge scoasă pe 3 sferturi, scor 12 – 14, grație transformării fructificate după eseu. Pe fondul unei dominări a bârlădenilor, ce s-au dovedit mult mai bine pregătiți la capitolul fizic, mai ales că au venit din cantonament de la Predeal, sucevenii recuperează o minge la mijlocul terenului și un jucător de la CSM este oprit neregulamentar din cursa spre eseu, iar arbitrul dictează doar o lovitură liberă, ce este ratată din nou de gazde. Până la final, bârlădenii mai reușesc un eseu transformat, iar partida se încheie cu un atac susținut al pachetului de înaintare al sucevenilor la un metru de terenul de țintă advers, dar fără a fi finalizat, scor final 21 – 12 pentru RC Bârlad.

„Am făcut o primă repriză foarte bună, în care am folosit o formulă apropiată de cea cu care vom începe campionatul, una în care ne-am organizat foarte bine în apărare, am făcut presing bun, am placat și am fost superiori în moluri, unde am și înscris după o acțiune a doi tineri de perspectivă, Strugariu și Drelciuc. La pauză am făcut schimbări, deoarece am vrut să joace toți sportivii, iar Bârladul a fost peste noi la capitolul fizic, aşa cum mă așteptam, deoarece n-am reușit să facem un cantonament. Până la urmă a fost un antrenament foarte util pentru toți, ritmul fiind unul asemănător cu cel din campionat, cel mai important lucru fiind lipsa accidentărilor”, a declarat antrenorul Constantin Vlad.

Tehnicianul sucevean a ținut să mulțumească celor de la Fabrica de Bere Bermas Suceava, care la finalul fiecărui meci a asigurat hidratarea sportivilor cu berea de tradiție din Bucovina, așa cum se numește și această cupă.

Astăzi, în a doua zi a competiției, de la ora 10.00, RC Bârlad va întâlni formația RCM Galați, iar de la ora 12.00, CSM Suceava va încheia cupa cu un meci în compania Politehnicii Iași.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Iașiul și Bârladul s-au impus în prima zi a Cupei Bucovina de la Suceava.
 Vizualizări articol: 1676 |