NewEnergy - Radauti - Suceava
NewEnergy - Radauti - Suceava
NewEnergy - Radauti - Suceava
 
joi, 6 feb 2014 - Anul XIX, nr. 28 (5537)
ANUNŢURI ONLINE:
Acum: 0°C.
La noapte: °C. Meteo
Anunţuri OnlineMonitorulTVAlbum Foto
HoroscopRedacţiaPublicitate
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9772 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,606 lei
Newsletter Monitorul de Suceava RSS Monitorul de Suceava Monitorul de Suceava pe YouTube Monitorul de Suceava pe Twitter Monitorul de Suceava pe Facebook
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   1 imagine |   ø fişiere video

La Vatra Dornei

Etapa finală a Cupei Mondiale pentru seniori la sanie pe pistă naturală şi a Campionatului Mondial pentru juniori

de
(citeşte alte articole de la acelaşi autor)

În perioada 17-19 februarie, la Vatra Dornei se va desfăşura etapa finală a Cupei Mondiale pentru seniori la sanie pe pistă naturală, iar de pe 21 până pe 23 februarie, aceeaşi pârtie, Bucovina, singura din România omologată de Federaţia Internaţională de Sanie, va găzdui a IX-a ediţie a Campionatului Mondial pentru juniori.

La cele două competiţii şi-au anunţat prezenţa peste 100 de sportivi din 12 ţări, majoritatea sanierilor, antrenorilor şi oficialilor Federaţiei Internaţionale de Sanie urmând să vină la Vatra Dornei direct de la Jocurile Olimpice de la Soci. 

Până în prezent, în clasamentul general al sezonul 2013-2014 al Cupei Mondiale la sanie pe pistă naturală dubloul românesc Bogdan Moroşan şi Gabriel Candrea ocupă locul 9 cu 153 de puncte, un loc mai mult decât onorabil ţinând cont că dornenii nu au participat la etapa de la Olang, Italia. În clasamentul general al Cupei Naţiunilor, România ocupă locul 10, participând la patru etape din cinci. Cu 86 de puncte în clasamentul Cupei Mondiale feminine la sanie pe pistă naturală, Anişoara Hutopilă ocupă locul 22. Adrian Filimon se află pe poziţia 36 în clasamentul rezervat băieţilor la Cupa Mondială, Bogdan Moroşan pe poziţia 43, iar Cosmin Alexandru Codin pe poziţia 63.

                                                                 

Programul complet al celor două competiţii de sanie pe pistă naturală

 

Etapa finală a Cupei Mondiale pentru seniori la sanie pe pistă naturală

Duminică, 16 februarie

20.00 - Şedinţa liderilor de echipă + tragerea la sorţi a numerelor de concurs

Luni, 17 februarie

10:00 – Antrenament oficial sanie simplu masculin, sanie feminin şi sanie dublu

13:00 – Calificări Cupa Mondială sanie feminin şi sanie dublu

Marţi, 18 februarie

10:00 – Calificări Cupa Mondială sanie simplu masculin

12:00 – Cupa Mondială sanie dublu, manşa I
Cupa Naţiunilor sanie dublu

Festivitate de premiere Cupa Naţiunilor – Dublu

Cupa Naţiunilor sanie feminin

Festivitatea de premiere Cupa Naţiunilor sanie feminin

Cupa Mondială sanie simplu feminin, manşa I

Cupa Mondială sanie dublu, manşa II

Festivitate de înmânare a buchetelor de flori pentru proba de sanie dublu

Festivitatea de premiere Cupa Mondială sanie dublu.

Miercuri, 19 februarie

10:00 – Cupa Mondială sanie simplu masculin, manşa I
Cupa Naţiunilor sanie simplu masculin

Festivitatea de premiere Cupa Naţiunilor sanie simplu masculin

Cupa Mondială sanie simplu feminin, manşa II

Festivitate de înmânare a buchetelor de flori pentru proba de sanie feminin

Cupa Mondială sanie simplu masculin, manşa II

Festivitate de înmânare a buchetelor de flori pentru proba de sanie masculin

Pauză 30 de minute

Cupa Mondială sanie echipe
Festivitate de înmânare a buchetelor de flori pentru proba de sanie echipe
Festivitatea de premiere Cupa Mondială sanie simplu feminin

Festivitatea de premiere Cupa Mondială sanie simplu masculin

Festivitatea de premiere Cupa Mondială sanie pe echipe

16:00 – Festivitatea de premiere a clasamentului general al Cupei Mondiale în faţa Primăriei Vatra Dornei.

 

Ediţia a IX-a a Campionatului Mondial de Juniori
Joi, 20 februarie– Sosire şi inspectarea pârtiei

19:00 - Finalizarea înscrierilor online

20:00 - Şedinţa cu conducătorii de echipe şi tragerea la sorţi a numerelor de start

Vineri, 21 februarie

10:00 - Prima coborâre de antrenament, sanie simplu masculin şi feminin urmată de a II-a coborâre de antrenament, sanie simplu masculin urmată de feminin

13:30 – Prima coborâre de antrenament sania de dublu, urmată de 30 minute timp de pregătire

A II-a coborâre de antrenament sania de dublu, urmată de şedinţa cu conducătorii de echipe în zona sosirii

Sâmbătă, 22 februarie

10.00 - Prima manşă în proba de dublu, urmată de prima manşă în proba de simplu feminin, urmată de a doua manşă în proba de dublu, urmată de festivitate de înmânare a buchetelor de flori – proba dublu

12:30 – a II-a manşă în proba de simplu feminin, urmată de prima manşă masculin, urmată de şedinţa cu conducătorii de echipe în zona sosirii

Duminică, 23 februarie

10:00 – a II-a manşă în proba de simplu masculin, urmată de a III-a manşă în proba de simplu feminin, urmată de festivitatea de înmânare a buchetelor de flori – feminin

A III-a manşă în proba de simplu masculin, urmată de festivitatea de înmânare a buchetelor de flori – masculin

13:30 - Concursul pe echipe, urmat de festivitatea de înmânare a buchetelor de flori – concursul pe echipe

15:00 - Ceremonia de premiere în centrul oraşului Vatra Dornei (pe scena Serbărilor Zăpezii, ediţia a XXXI-a).

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Etapa finală a Cupei Mondiale pentru seniori la sanie pe pistă naturală şi a Campionatului Mondial pentru juniori.
 Vizualizări articol: 1284 | 
Notează articolul: 
  • Nota curentă 4.33/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
 | Nota curentă: 4.3 din 3 voturi
Etapa finală a Cupei Mondiale pentru seniori la sanie pe pistă naturală şi a Campionatului Mondial pentru juniori4.353

Comentarii

Monitorul de Suceava nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.


Timpul de 60 zile în care puteaţi posta comentarii pe marginea acestui articol a expirat.



RE-PAIR
Directia Generala Anticoruptie
Meniul ZILEI în restaurante sucevene

HaiHui prin Bucovina

Clasamente

Loc
Echipa
J
V
E
I
P
G
  • 1.  Otelul Galati  18  12  3   3    39p 9  
  • 2.  FC Timisoara  18  8   10  0    34p 9  
  • 3.  FC Vaslui  18  9   5   4    32p 7  
  • 4.  Rapid  18  8   6   4    30p 16 
  • 5.  Gaz Metan  18  8   6   4    30p 7  
  • 6.  Steaua  18  8   5   5    29p 9  
  • 7.  Dinamo  18  8   5   5    29p 9  
  • 8.  CFR Cluj  18  7   6   5    27p 6  
  • 9.  Astra Ploiesti  18  4   9   5    21p -1 
  • 10.  U Craiova  18  5   5   8    20p 2  
  • 11.  Gloria Bistrita  18  5   5   8    20p -5 
  • 12.  FC Braşov  18  4   8   6    20p -6 
  • 13.  FCM Tg. Mures  18  5   5   8    20p -9 
  • 14.  U Cluj  18  5   5   8    20p -12
  • 15.  Pandurii Tg. Jiu  18  4   6   8    18p -8 
  • 16.  Victoria Branesti  18  4   6   8    18p -8 
  • 17.  Unirea Urziceni  18  4   6   8    18p -10
  • 18.  Sp. Studentesc  18  3   1   14   10p -15
  • 1.  Ceahlăul PN  15  10  5   0    35p 24 
  • 2.  Săgeata Năvodari  15  11  1   3    34p 18 
  • 3.  Concordia  15  9   4   2    31p 13 
  • 4.  FC Botoşani  15  7   4   4    25p 9  
  • 5.  Viitorul C-ta  15  6   6   3    24p 2  
  • 6.  Dunărea Galaţi  15  6   4   5    22p 11 
  • 7.  Astra II Ploieşti  15  6   4   5    22p 0  
  • 8.  Farul Constanţa  15  5   5   5    20p -2 
  • 9.  Gloria Buzău  15  4   6   5    18p -2 
  • 10.  Delta Tulcea  15  5   3   7    18p -5 
  • 11.  CS Otopeni  15  5   3   7    18p -7 
  • 12.  FC Snagov  15  5   2   8    17p -12
  • 13.  Juventus Buc  15  3   5   7    14p -8 
  • 14.  Steaua II  15  4   2   9    14p -10
  • 15.  Dinamo II  15  4   2   9    14p -16
  • 16.  CF Brăila  15  0   4   11    4p -15
  • 1.  Voinţa Sibiu  14  8   6   0    30p 12 
  • 2.  Petrolul Ploieşti  14  9   1   4    28p 12 
  • 3.  Dacia Mioveni  14  8   4   2    28p 8  
  • 4.  FC Bihor Oradea  14  8   2   4    26p 7  
  • 5.  FCM UTA Arad  14  7   3   4    24p 7  
  • 6.  Politehnica Iaşi  14  6   3   5    21p 8  
  • 7.  Alro Slatina  13  5   4   4    19p 3  
  • 8.  Gaz Metan CFR  14  4   5   5    17p -3 
  • 9.  FC Argeş Piteşti  14  5   2   7    17p -4 
  • 10.  CSM Rmn-Vâlcea  14  5   1   8    16p -1 
  • 11.  Arieşul Turda  14  4   3   7    15p -7 
  • 12.  Mureşul Deva  14  3   4   7    13p -7 
  • 13.  ACU Arad  14  3   4   7    13p -9 
  • 14.  Unirea Alba-Iulia  14  3   3   8    12p -11
  • 15.  FC Silvania ŞS  13  3   1   9    10p -15
  • 16.  Minerul Lupeni  0   0   0   0     0p 0  

Detalii clasamente

Ultima oră: local

Alte articole

Alte titluri din Sport local

Ştiri video

Ultima oră: naţional - internaţional

Alte articole

Gala Top 10 Suceveni

Top Articole

Mersul trenurilor de călători

SONDAJE

Cum considerați că ar trebui aleși primarii și presedinții de Consilii Județene?

Un tur de scrutin
Două tururi de scrutin
Nu știu / Nu mă interesează

Fotografia zilei - fotografie@monitorulsv.ro

Fotografia zilei