sâmbătă, 11 aug 2012 - Anul XVII, nr. 186 (5091)
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,973 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6085 lei

Handbal

Cea de-a opta ediţie a Memorialului „Mihai Mironiuc” a început ieri dimineaţă cu un duel amical între cele două echipe ale organizatorului, Clubul Sportiv Universitatea Suceava. Contrar aşteptărilor, meciul a fost unul destul de echilibrat în multe momente, tinerii handbalişti conduşi de Răzvan Bernicu dând o replică destul de bună colegilor mai experimentaţi pregătiţi de Leonard Bibirig, în final prima echipă impunându-se doar la trei goluri, scor 38 – 35. Începutul de meci a aparţinut echipei secunde, care a condus cu două goluri, dar a fost egalată şi a rezistat până cu opt minute înainte de pauză, când scorul era egal, 13 – 13. Elevii antrenorului Leonard Bibirig au avut patru minute foarte bune şi au marcat de cinci ori la rând, la pauză având un avantaj de patru goluri, scor 19 – 15. Pe fondul unui joc în viteză, dar cu multe greşeli tehnice, mai ales la finalizare, prima echipă şi-a păstrat un avantaj de cinci sau şase goluri, dar echipa secundă a Universităţii nu a renunţat la luptă şi s-a apropiat la două goluri în mai multe rânduri, ultima dată chiar cu două minute înainte de final, când tabela arăta scorul de 36 – 34. Au urmat două goluri ale primei echipe, iar elevii lui Răzvan Bernicu au închis tabela la 38 – 35, la finalul unui meci destul de spectaculos, în care ambele formaţii au excelat la capitolul pregătire fizică.

Studenţii mai de lucrat la capitolul tehnic

La finalul acestei prime partide de pregătire din această vară pentru ambele echipe ale Universităţii, antrenorul Leonard Bibirig a fost de părere că handbaliştii primei echipe mai au de lucrat la capitolul tehnică, dar şi la atitudine.

„A fost un joc în viteză în care ambele echipe au demonstrat că stăm foarte bine la capitolul pregătire fizică, dar mai avem de lucrat la cel tehnic, unde realizările nu au fost deosebite. Mai mult, jucătorii de la prima echipă mai au de lucrat şi la atitudine, deoarece nu era normal să-şi privească adversarii cu superficialitate. Oricum este un prim meci după o perioadă foarte lungă de pauză şi este prematur să tragem nişte concluzii”, a declarat antrenorul Leonard Bibirig.

În cel de-al doilea meci din etapa de dimineaţă, HC Vaslui a rezistat doar o repriză în faţa celor de la Extrem Baia Mare, în final ardelenii impunându-se cu 33 – 24, după ce au avut 14 – 12 la pauză.

În celelalte două meciuri disputate vineri seară, Universitatea II Suceava – Extrem Baia Mare ...., iar Universitatea Suceava – HC Vaslui ......

Astăzi, în a doua şi ultima zi a turneului memorial „Mihai Mironiuc”, Universitatea II va juca de la orele 9.00 cu HC Vaslui, în timp ce prima echipă a Sucevei va întâlni Extrem Baia Mare, cel mai probabil pentru stabilirea câştigătoarei trofeului din acest an.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Meci strâns între echipele Universităţii în debutul Memorialului „Mihai Mironiuc”.
 | Nota curentă: 5.0 din 2 voturi
Meci strâns între echipele Universităţii în debutul Memorialului „Mihai Mironiuc”5.052