luni, 1 mar 2010 - Anul XV, nr. 49 (4340)

Universitatea nu a scăpat de complexul Steaua

Handbaliştii Universităţii Suceava nu au scăpat de complexul Steaua pe teren propriu nici în etapa de ieri, când au pierdut la un gol, scor 25 – 26. Aceasta este a treia înfrângere la un gol în faţa Stelei în ultimele trei sezoane, după ce în campionatul 2007 – 2008, sucevenii au cedat cu 29 – 30, iar în sezonul 2008 – 2009, cu scorul de 25 – 26, după două meciuri cu „cântec”, aşa cum a fost şi cel de ieri. Steliştii au început mai bine acest meci şi au condus cu 2 – 0, dar asta a ţinut doar cinci minute. Cu un Bogdan Pralea în mare formă, o apărare destul de exactă şi un contraatac fulgerător, sucevenii au înscris de şapte ori consecutiv şi astfel în minutul 12 aveau cinci goluri avans, scor 7 – 2, moment în care oaspeţii au cerut time-out, pentru a stopa elanul studenţilor. După minutul de pauză, jocul s-a echilibrat, studenţii păstrându-şi avantajul de cinci goluri până în minutul 25, când steliştii profită  de câteva ezitări din atacul Universităţii şi marchează de două ori, reducând din handicap, scor 12 – 9. În ultima fază a reprizei, Bursuc scapă pe contraatac, dar Georgescu îl împinge când era în săritură şi stelistul primeşte cartonaş roşu. Chiruţ ratează lovitura de la 7 metri şi universitarii intră la vestiare cu un avantaj de cinci goluri, scor 14 – 9.

Evoluţie mult mai modestă pentru suceveni în repriza secundă

Repriza secundă a fost una total diferită de prima, elevii antrenorului Leonard Bibirig neregăsindu-şi ritmul din prima parte, fapt ce s-a văzut şi pe tabela de marcaj. Din minutul 33 până în minutul 41, Steaua recuperează din diferenţă şi reuşeşte să egaleze, după ce a marcat de şase ori şi a primit doar un gol, scor 17 – 17. Două minute mai târziu, steliştii preiau conducerea după 41 de minute în care Universitatea a condus pe tabelă, scor 18 – 19. Echilibrul jocului s-a rupt în minutul 47, când oaspeţii marchează de trei ori consecutiv şi se duc la trei goluri, scor 20 – 23, în minutul 50. După o primă repriză în care au arbitrat foarte bine, oamenii de casă ai Stelei, Harabagiu şi Stănescu şi-au adus aminte de ce au venit la Suceava, arbitrând în partea a doua a jocului doar într-o singură direcţie. Nervii din tabăra Universităţii s-au simţit şi în evoluţia jucătorilor, sucevenii nemaireuşind să se concentreze ca în prima parte, astfel că pe final au făcut un adevărat concurs al ratărilor la poarta Stelei. În minutul 50, banca suceveană a „explodat” la o decizie nefavorabilă a arbitrilor, iar Universitatea a rămas în patru jucători de câmp, după ce Petru Ghervan a primit eliminare de două minute, iar Leonard Bibirig a primit cartonaş roşu şi a fost trimis în tribune. Chiar dacă erau în inferioritate, sucevenii au reuşit să marcheze de două ori prin Gavriloaia, dar steliştii au replicat cu două reuşite şi diferenţa era de două goluri în minutul 51, scor 22 – 24. Două minute mai târziu, studenţii rămân din nou în inferioritate, Şoldănescu primind direct cartonaş roşu, pentru o intervenţie considerată de arbitri ca fiind periculoasă. Din minutul 52 şi până în 57, Universitatea se apără mai bine, dar nu reuşeşte să marcheze şi să se apropie pe tabelă, din cauza ratărilor, chiar şi în situaţii de unul la unul cu portarul. Oaspeţii marchează de două ori şi se duc la patru goluri, acesta fiind cel mai mare avantaj al Stelei, când mai erau doar două minute de joc. Pe final, universitarii reuşesc două goluri şi au contraatacul prin Dospinescu, care scapă singur spre poartă, dar este faultat din spate de Vujadinovic, acesta din urmă primind cartonaş roşu. Sucevenii înscriu din şapte metri, dar oaspeţii rămân cu un gol avantaj, scor final 25 – 26 şi Steaua pleacă acasă cu cele două puncte.

Din păcate, în partea a doua a jocului, pivotul Ioan Tcaciuc s-a accidentat destul de grav şi nu a mai putut continua în teren, lipsa sa din apărare simţindu-se şi în jocul echipei. Pentru Universitatea au marcat în acest meci, Gavriloaia(7 goluri), Chiruţ, Bursuc şi Adomnicăi, câte 5 goluri fiecare, în timp ce Mitrea, Ignat şi Acatrinei au marcat câte un gol.

Clasament:

1. HCM Constanţa                 17        16        0          1          545-434          32

2. UCM Reşiţa                       16        12        2          2          478-404          26

3. Steaua Bucureşti                17        12        1          4          522-447          25

4. Ştiinţa Bacău                      17        10        3          4          544-498          23

5. Energia Pandurii Tg. Jiu     16        10        1          5          425-423          21

6. CS Universitatea Suceava  16        8          0          8          449-425          16

7. HC Odorhei                       17        8          0          9          509-526          16

8. Universitatea Cluj              16        6          1          9          421-446          13

9. HC Minaur Baia Mare       17        5          1          11        437-449          11

10. CSM Satu Mare               17        5          1          11        491-529          11

11. Politehnica Timişoara       16        5          1          10        406-466          11

12. Dinamo Bucureşti                        17        3          2          12        506-579          8

13. SCM Rom Cri Braşov      17        1          1          15        426-533          3