sâmbătă, 27 feb 2010 - Anul XV, nr. 48 (4339)

Fotbal – Liga a III-a

Rapidul a pedalat în gol la Paşcani

Rapid Suceava a început sezonul de primăvară cu o înfrângere, 2-3 pe terenul grupării CSM Paşcani, formaţie aflată în plină luptă pentru evitarea retrogradării. Însă nu atât înfrângerea, cât lipsa de atitudine în joc a fotbaliştilor pregătiţi de Ovidiu Ciobanu i-a nemulţumit pe cei circa 50 de spectatori suceveni care s-au aflat în tribunele stadionului din Paşcani. Sucevenii au părut lipsiţi de vlagă, neconcentraţi şi dezordonaţi în joc, iar aceste neajunsuri au fost speculate prompt de harnica formaţie gazdă, care s-a agăţat ca scaiul de orice balon. Gazdele au ratat de altfel şi prima ocazie a meciului prin Radu Dan, a cărui centrare din lovitură liberă a căzut pe bara porţii apărate de Gavriloaia. Sucevenii au reuşit însă să deschidă scorul în minutul 19 prin Şuleru, la prima lor incursiune de atac şi se părea că au reuşit să treacă peste tracul debutului de sezon. N-a fost însă deloc aşa, pentru că ex-botoşăneanul Ghiviziu a restabilit egalitatea după o jumătate de oră de joc printr-un trasor sub transversală trimis de la 22 de metri. Ultima ocazie de gol a primei reprize i-a aparţinut lui Negru, însă şutul său în cros, de la marginea careului a fost respins cu greutate de portarul Popa. Acelaşi Mircea Negru avea să-i aducă din nou în avantaj pe oaspeţi în minutul 60, după o pătrundere frontală spre poarta adversă, finalizată cu un şut pe jos, la colţul lung. Bucuria sucevenilor n-a durat însă decât câteva zeci de secunde, pentru că Sandu a izbutit să marcheze cu capul, ca la antrenament, din mijlocul unei apărări visătoare. Oaspeţii n-au mai avut puterea să forţeze victoria, chiar dacă Oniu a ratat o bună oportunitate în minutul 69. Păşcănenii au părut mult mai proaspeţi pe final şi conform cursului jocului au înscris golul victoriei prin Ţabără, cu un sfert de oră înainte de încheierea timpului regulamentar.

CSM Paşcani a evoluat în alcătuirea Popa – Ţabără, Olăriţa, R. Dan, Munteanu, Marin (86 Călmăţui), Ghiviziu (85 Deleanu), Maftei, Bucovan, Sandu, Ştiubei (60 Porfireanu). Antrenor: Corneliu Costăchescu.

CFR Suceava a jucat în formula Gavriloaia – Pantea, Breniuc, Sevaciuc, Oniu – Azaharioaei (75 Moldovan), Stănescu (83 Jalbă), Romaniuc, Apetri (80 Spătar) – Şuleru, Negru. Antrenor: Ovidiu Ciobanu.

Oţelul II Galaţi – Poli II Iaşi 1-1

Cetatea Târgu Neamţ – Politehnica Galaţi se joacă astăzi, de la ora 14.00.

Pambac Bacău – CS Gura Humorului 3-0 (humorenii s-au retras din competiţie după finalul turului şi vor pierde la „masa verde” toate partidele pe care le mai au de disputat)

CF Brăila a stat ieri pentru că Şcoala de Fotbal Rădăuţi s-a retras din campionat înainte de finalul turului şi toate rezultatele înregistrate până atunci i-au fost anulate.

18 Şcoala de Fotbal Rădăuţi 0 0 0 0 0-0 0

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Rapidul a pedalat în gol la Paşcani.
 Vizualizări articol: 853 |