„Aderenţe cu sila”
„Cumnatul Metropolitului Arcadie, dl. paroch V. Tomiuc din Rădăuţi, a învitat pe toţi preoţii decanatului, sub cuvânt de <afacere urgentă> la Rădăuţi, ca să subsemne o adresă de aderenţă Metropolitului, în care să i se esprime în faţa atacurilor diaristice cea mai profundă mulţumită că a părăsit archidiecesa în Postul mare şi a recomandat pe autorul <Memoriilor unui nebun> pentru postul de profesor la Facultatea teologică”.
„Patria”, Anul III, nr. 263, Cernăuţi, Mercuri în 14/26 Aprilie 1899.
„Scrisoare ţărănească din Vicovu de Sus”
„Noi, mai mulţi gospodari ni rugăm frumos să aflaţi di bini şi să ni scrieţ şî noaui ceva la gazetă. Dumilor-voastră, noi vrem aşa. Noi aici la noi în sat, că aici o fost alegerea, am ales amu în doauă rânduri di diputat pi domnu Simionovici. Şi noauă maică ni pari rău amu dipicum am auzât că face domnu diputat...Noi rugăm frumos pi domnu diputat a nostru sî facî comitet cum vre’ domnu Flondur, că noi ni-am hrănit di tras în jug”.
„Patria”, Anul IV, nr. 54, Cernăuţi, Aprilie 1909.