Mazda e din nou la vârf. Limuzina de clasă medie Mazda6 a fost votată de respondenții studiului de satisfacție a clienților realizat de J.D. Power în Germania drept cel mai apreciat model din segmentul său. Mazda6 s-a clasat pe locul întâi în preferințele posesorilor, în fața concurenților Toyota Avensis și Volkswagen Passat CC.
Totodată, Mazda3 a ocupat locul doi în clasa compactă, iar Mazda2 s-a clasat pe locul trei în segmentul mic.
În clasamentul general, Mazda a ocupat poziția a patra, cu 798 de puncte, devansând mărci premium cum sunt BMW și Audi.
Sondajul de satisfacție al deținătorilor de autovehicule a fost realizat pe un eșantion de 14.296 de persoane care au avut modelele în posesie, în medie, doi ani.
Evaluarea s-a bazat pe 67 de criterii grupate în patru grupe de satisfacție. Primul și cel mai important criteriu a fost nivelul de atracție față de mașină (27% pondere în rezultatul final), incluzând aprecierea performanțelor, a design-ului, a confortului și a echipării.
Acesta a fost urmat de costurile de întreținere (25%) care au inclus analiza consumului de combustibil, a costului asigurării și a cheltuielilor de service/reparație.
Ultimele elemente care au influențat clasamentul au fost calitatea vehiculului și fiabilitatea (24%) alături de satisfacția serviciilor dealerilor (23%).