Jocurile Olimpice

Cătălina Ponor, argint deși a fost furată grosolan de arbitrii



Cătălina Ponor, argint deși a fost furată grosolan de arbitrii
Cătălina Ponor, argint deși a fost furată grosolan de arbitrii

Gimnasta Cătălina Ponor a câștigat, marți, medalia de argint la sol, în cadrul concursului de gimnastică de la Jocurile Olimpice, aducând a noua medalie pentru delegația României la competiția de la Londra.
Cătălina Ponor a intrat a patra în concurs, reușind un exercițiu foarte bun, după dezamăgirea de la bârnă, unde a pierdut podiumul după o contestație a stafului SUA. Ponor a fost notată cu 15.200, publicul huiduind în momentul afișării acesteia, nemulțumit de nota prea mică.
Sandra Izbașa a închis finala, dar și participarea României în concursurile de gimnastică, cu o evoluție bună, dar umbrită chiar în final de o mare ratare, fiind notată cu 13.333.
Podiumul a fost ocupat, în ordine, de Alexandra Raisman (SUA, 15.600), urmată de Cătălina Ponor (15.200) și de Alia Mustafina (Rusia, 14.900).
Tot marți, în finală la bârnă, Cătălina Ponor s-a clasat pe locul 4, iar Larisa Iordache pe locul 6.
La Londra, delegația feminină a României a mai cucerit medalia de bronz pe echipe și aurul la sărituri, prin Sandra Izbașa.
După 11 zile ale competiției olimpice, România are 9 medalii (2-5-2), cucerite astfel: aur – Alin Moldoveanu (tir) și Sandra Izbașa (sărituri); argint – Alina Dumitru, Corina Căprioriu (ambele judo), Roxana Cocoș (haltere), echipa masculină de sabie, Cătălina Ponor (sol); bronz – echipa feminină de gimnastică și Răzvan Martin (haltere).
Delegația României a depășit astfel performanța de la JO din 2008, când s-au cucerit opt medalii (4-1-3), după cum urmează: aur – echipajul feminin de dublu rame (canotaj), Constantina Diță ( maraton), Sandra Izbașa (sol) și Alina Dumitru (judo), argint – Ana Maria Brânză (spadă), bronz – Mihai Covaliu (sabie), echipajul feminin de opt plus 1 (canotaj) și echipa feminină de gimnastică.