Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9751 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,5879 lei

Bucovina Rădăuți a dat lovitura pe Areni

Duminică, 26 Noiembrie 2023 (16:07:44)de

Derbiul județean dintre Foresta și Bucovina, programat sâmbătă, pe Areni, s-a încheiat cu victoria formației rădăuțene, cu scorul de 3-1. Echipa pregătită de Ovidiu Murariu a început bine jocul și a intrat în avantaj la pauză ca urmare a reușitelor semnate de Iosif Netbai (12) și Adrian Stroe (29). Forestierii au revenit montați de la cabine, au izbutit să reducă repede din handicap prin Robert David, și au irosit bune oportunități de egalare prin Nechita și Yahaya. Ultimul gol al partidei avea să pice însă tot în poarta lui Toma Niga, cel care a ieșit la rampă în minutul 83 fiind golgeterul Bucovinei, Robert Ciobanu.

În urma a acestui rezultat Foresta a pierdut prima poziție în detrimentul celor de la CSM Bacău, în vreme ce Bucovina Rădăuți și-a păstrat locul al treilea în clasament.

Într-un alt joc al rundei, Șomuz a pierdut nemeritat, cu 3-2, duelul din deplasare, cu Știința Miroslava. Golul care a decis soarta partidei a fost marcat din penalty, în minutul 90+7, după ce ieșenii au mai beneficiat de o lovitură de la 11 metri în minutul 89, pe care au ratat-o. Mai trebuie precizat că fălticenenii au evoluat în inferioritate numerică încă din minutul 36, atunci când atacantul Alexandru Savin a fost eliminat de pe teren pentru cumul de cartonașe galbene.

Pentru Știința au marcat Eric Alima Atangana (20), Vlad Danale (57) și Vasilică Mihăeș (90+7), în vreme ce Șomuz a punctat prin Promise Nwodu (25) și Ionuț Plămadă (71).

În etapa a XIV-a a Seriei I s-au mai disputat meciurile Rapid Brodoc – Aerostar Bacău (2-1) și CSM Bacău – CSM Vaslui (1-0).

Runda viitoare, ultima care se va disputa în acest an, programează partidele Știința Miroslava – Foresta, FC Bacău – Bucovina Rădăuți, Șomuz Fălticeni – CSM Bacău și CSM Vaslui – Rapid Brodoc.

1.        CSM Bacău   12       8         1         3         18-9               25

2.        Foresta Suceava     12       7         3         2          30-17            24

3.        Bucovina Rădăuţi   12       5         5         2          19-12            20

4.        Ştiinţa Miroslava    13       6         1         6          20-20            19

5.        CSM Vaslui   13       4         5         4         21-19            17

6.        FC Bacău       12       4         3         5         17-16            15

7.        Şomuz Fălticeni      13       2         6         5          17-24            12

8.        Aerostar Bacău       13       3         3         7          12-19            12

9.        FC Rapid Brodoc    12       3         1         8          10-28            10

La finalul primei faze a campionatului primele patru clasate se vor califica în play-off, iar ultimele cinci vor evolua în play-out.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Bucovina Rădăuți a dat lovitura pe Areni.
 Vizualizări articol: 865 |