marţi, 9 mar 2010 - Anul XV, nr. 56 (4347)

Nebunie în fruntea clasamentului

Campioana României, Unirea Urziceni, a terminat la egalitate, duminică, pe teren propriu, scor 2-2 (1-1), cu formaţia Steaua Bucureşti, în etapa a XX-a a Ligii I, ialomiţenii rămânând fără victorie sub conducerea tehnică a israelianului Ronny Levy, transmite trimisul MEDIAFAX.

1-0: Tudose a preluat greşit un balon, care a ajuns la Sorin Frunză şi jucătorul Unirii Urziceni a şutat, de la aproximativ 20 de metri, la colţul lung, Tătăruşanu fiind surprins ieşit dintre buturi.

1-1. Kapetanos a prelungit o minge pe spate până la Ovidiu Petre şi, nemarcat, mijlocaşul Stelei a restabilit egalitatea cu un şut în vinclu de la marginea careului de 6 metri.

În minutul 68, Szekely a comis un fault din spate la jumătatea terenului, moment în care mai mulţi jucători de la Unirea Urziceni i-au solicitat arbitrului Cristian Balaj să-i acorde al doilea avertisment fotbalistului Stelei, însă "centralul" nu a acordat nimic. Szekely a fost schimbat de antrenorul Mihai Stoichiţă imediat.

2-1: Jelev l-a scăpat din marcaj pe Onofraş, acesta din urmă a reluat cu capul însă balonul a lovit bara şi a revenit tot la atacantul grupării ialomiţene care a înscris din 3-4 metri

În minutul 82, Unirea Urziceni a înscris din nou, în urma unei lovituri libere de la marginea careului, executate de Pădureţu, însă reuşita acestuia a fost anulată pentru că balonul fusese deviat de Onofraş, aflat în poziţie de ofsaid.

2-2: Pepe Moreno a fost lovit în spate de o centrare perpendicular pe poartă, mingea a ricoşat la Kapetanos, iar atacantul grec a înscris cu un şut de la aproximativ 10 metri.

La partidă au asistat aproximativ 6500 de spectatori, printre care şi un grup de aproximativ 900 de fani ai echipei Steaua, care a fost împărţit în două grupuri la cele două peluze ale stadionului.

Galeria de la peluza nord a încurajat echipa pe toată durata partidei, în timp ce suporterii de la peluza sud l-au contestat în continuare pe finanţatorul FC Steaua, Gigi Becali.

Mihai Stoica spune că Urziceniul a pierdut două puncte

Managerul general al Unirii Urziceni, Mihai Stoica, a declarat că formaţia sa a pierdut două puncte uriaşe.

"Campionatul trecut am pierdut pe terenul Stelei din cauza unui gol marcat cu fundul de Kapetanos, iar acum am primit gol după ce mingea l-a lovit în spate pe Pepe Moreno. În acest campionat se poate întâmpla orice, dar am pierdut două puncte uriaşe. A fost un meci spectaculos, cu patru goluri, iar câţiva jucători au fost formidabili astăzi. Eu am trăit experienţe mult mai ciudate decât aceasta şi deja sunt imun", a spus Stoica.

Oficialul ialomiţenilor a afirmat că nu poate uita prestaţia arbitrului Alexandru Tudor din meciul cu Rapid. "După trei etape în loc să avem şase puncte, două sunt la Alexandru Tudor şi două le-am pierdut în urma unei faze comice. Indiferent de câte meciuri vom mai juca în continuare, nu voi putea uita arbitrajul din partida cu Rapid şi văd că Alexandru Tudor este delegat în continuare, are susţinere, iar următorul meci îl face praf. Trebuie să ne recuperăm accidentaţii, Arlauskis, Apostol, Rusescu, iar acum Maftei care are o gaură în picior", a precizat Stoica.

Gigi Becali: „Egal echitabil”

Finanţatorul Gigi Becali a declarat că Steaua a remizat deoarece are valoare mai mare şi a menţionat că rezultatul este echitabil.

"Am plecat în minutul 91. Egalul este echitabil, a făcut Dumnezeu dreptate, am ratat şi din doi, din trei metri. Ziceam că n-o să avem probleme, că suntem Steaua. Am avut ocazii clare, Stancu, Toja. Ei au muncit mai mult, a fost un meci de război, au luptat mai mult, dar noi avem valoare mai mare. În minutul 85 Borcea îmi dă mesaj: «Stai liniştit, naşule, egalezi». M-am enervat. Pentru noi e o etapă extraordinară, suntem la două puncte de CFR, trebuie să batem Dinamo. De Tudose nu mă întrebaţi, întrebaţi-l pe Stoichiţă. Nu mai vreau să vorbesc rău de el, poate să capete încredere, e chemat la naţională, poate nu văd eu, cine ştie. Sunt bucuros pentru acest egal, să egalezi în minutul 95… Ce să fac eu mai mult, pentru ce am luat fundaşii centrali, să nu joace? L-au vrut pe Tall, pe Parpas… Nu l-am luat pe Ouon? Da, bine că nu l-au vrut şi pe Ronaldo", a afirmat Becali.

Braşovul, egal cu Vasluiul

Formaţia FC Braşov a terminat la egalitate, scor 1-1 (0-1), partida disputată, luni, pe teren propriu, cu echipa FC Vaslui, în etapa a XX-a a Ligii I.

În minutul 20, o centrare de pe partea dreaptă în interiorul careului echipei FC Braşov l-a găsit nemarcat pe atacantul Delgado, care a înscris pentru oaspeţi cu un şut din careul mic.

În minutul 64, FC Braşov a readus egalitatea pe tabela de marcaj, scor 1-1, după ce fundaşul Abrudan a înscris cu un şut, de la şase metri, în urma unei centrări venite de pe partea stângă de Roman şi prelungită de Diogo.

17. Unirea Alba Iulia 20 3 5 12 19-32 14

18. Ceahlăul Piatra Neamţ 20 3 5 12 17-38 14.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Nebunie în fruntea clasamentului.
 Vizualizări articol: 589 |