marţi, 28 oct 2008 - Anul XIII, nr. 254 (3935)

Steaua s-a făcut din nou de râs în faţa Buzăului

Echipa Steaua Bucureşti a terminat la egalitate, scor 1-1 (0-0), meciul susţinut, duminică, pe teren propriu, în compania formaţiei Gloria Buzău, în etapa a XII-a a Ligii I, şi rămâne fără victorie în prima divizie de patru runde.

Steaua a deschis scorul în minutul 50, când Pantelis Kapetanos a centrat de pe stânga, iar Bănel Nicoliţă a reluat din şase metri.

Gloria Buzău a egalat în minutul 58, când la un corner de pe stânga Vlaicu a trimis cu capul în poarta apărată de Zapata.

În ultimul minut de joc, Steaua a beneficiat de un penalti acordat după un fault asupra lui Pantelis Kapetanos, însă lovitura de departajare a fost ratată de Bănel Nicoliţă.

Suporterii Stelei nu şi-au încurajat favoriţii şi au scandat în repetate rânduri numele lui Marius Lăcătuş. Fanii i-au huiduit pe jucătorii stelişti în multe momente ale partidei şi au scandat: "Dacă Dinamo ne bate, o s-aveţi capete sparte".

Suporterii stelişti au afişat următoarele bannere: "Lăcă - un simbol adevărat, doar de suporteri onorat"; "Lăcă, chiar dacă ai plecat, cu noi pe viaţă ai semnat"; "Din inimă îţi rostim numele, dar nu pentru ultima oară / Te aşteptăm lângă noi, iubirea pentru tine n-o să moară", "Eterna legendă a celor două culori sfinte / Pentru totdeauna mai presus de orice cuvinte", "În lumea asta toate-s trecătoare / De voi cine o să-şi amintească oare?".

În momentul schimbării, Eric Bicfalvi a fost aplauat. De asemenea, în momentul în care Gloria Buzău a egalat, tot stadionul a aplaudat.

Finanţatorul Gigi Becali a venit la meci alături de fostul tehnician Cosmin Olăroiu.

Gigi Becali: „Un sezon ratat”

Finanţatorul FC Steaua, Gigi Becali, a declarat că pentru gruparea din Bulevardul Ghencea sezonul este ca şi pierdut, apreciind că Liga Campionilor şi locul doi "s-au dus".

"Ce să fac eu? De ce ar trebui să fiu supărat? E fotbal. Nu sunt supărat, familia e sănătoasă. Ce să fac, să dau eu gol? Dacă nici 11 metri nu ştim să batem.... Ocazii am avut, am avut şi bară, şi 11 metri. Jucătorii ăştia sunt. 11 metri se mai şi exersează la antrenament. Cine l-a pus să bată pe Nicoliţă are vină. 11 metri trebuia să bată un jucător tehnic, îi aveam pe Petre Marin, Toja, Pleşan. Eu ştiu dacă are timp Dorinel să facă ceva? Vedem ce se poate face. Gloria a jucat fotbal, nu a fost niciun aranjament. Dacă voiam asta, vorbeam cu Liţu, Prunescu, Bicfalvi. Da eu nu fac din astea, joc corect. Sezonul e ca şi pierdut. Şi locul doi, şi Liga Campionilor s-au dus. Buzăul avea un punct, a mai făcut unul cu noi, plus că am făcut şi egal cu Otopeni. Dacă eşti echipă mare, nu ai voie să se întâmple asta. Trebuia să bată şi fără antrenor. Cred că Dorinel o să facă treabă. Trebuie să fie cineva care să-i şi aşeze bine în teren şi să facă antrenament", a spus Becali.

Pedrazzini îi acuză pe jucătorii stelişti că nu-l respectă

Tehnicianul Stelei, Massimo Pedrazzini, a declarat că este extrem de supărat de lipsa de respect care i-a fost arătată la meciul cu Gloria Buzău şi a menţionat că este mândru să fie antrenor secund.

"Sunt foarte supărat pentru acest tratament, pentru lipsa de respect faţă de un om care a muncit mereu aici. Sunt un macaronar care în primul an a câştigat campionatul la Steaua. Vreau respect. Ani la rând am jucat în Liga Campionilor, ştiu ce muncă serioasă fac. E lipsă de respect pentru un macaronar. Când echipa e moartă, nimeni nu poate face minuni. Nu am nicio vină. Vin la opt dimineaţa la stadion şi plec noaptea târziu. A fost foarte grea această săptămână ca antrenor interimar, nu poţi face minuni. Mereu am fost alături de antrenorul principal şi jur pe copiii mei că nu am lucrat niciodată împotriva unui antrenor. Când a plecat Zenga mi-am dat demisia şi am lăsat două luni de salariu. De Hagi mi-a părut foarte rău. Am fost alături de Lăcătuş un an şi niciodată nu m-am gândit să-l lucrez. Sunt foarte mulţumit de munca mea, sunt mândru că sunt antrenor secund. A fost lipsă de respect pentru un om care a dat aici ceva din viaţă. În fotbal există noroc şi ghinion. Eu ştiu să antrenez doar tactic, ghinion şi noroc nu am antrenat niciodată. Sunt creştin catolic, nu ştiu ce are cu mine Dumnezeu. Eu am făcut tot ce trebuie. Întrebaţi-i pe jucători de respect faţă de public", a declarat Pedrazzini.

Timişoara a răpus Clujul

Formaţia FC Timişoara a învins, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (2-1), campioana României, CFR Cluj, într-un meci din etapa a XII-a a Ligii I.

FC Timişoara a deschis scorul în minutul 27, prin Marian Cisovsky, care a reluat în poartă din 6 metri după o lovitură liberă executată de Artiom Karamyan de pe partea dreaptă.

Acelaşi Cisovsky a înscris din nou în minutul 32, reluând cu capul, de la marginea careului mic, după un corner executat de Borbely.

CFR Cluj a redus din diferenţă în minutul 45+1, Didi scăpând singur cu portarul şi marcând, după o combinaţie între Peralta şi Trică.

La partidă au asistat aproximativ 29.000 de spectatori, dintre care 200 au fost fani veniţi de la Cluj-Napoca.

Timişorenii spun că moral sunt lideri

Directorul executiv Gheorghe Chivorchian a declarat că FC Timişoara se află pe primul loc în clasamentul Ligii I din punct de vedere moral.

"Cred că moral suntem pe primul loc, dar cred că şi prin ce am arătat astăzi în teren echipa merită să fie pe prima poziţie", a spus Chivorchian.

El a precizat că tehnicianul Dusan Uhrin jr. exersează în fiecare săptămână fazele fixe, cum au fost cele în urma cărora timişorenii au înscris duminică.

Gheorghe Chivorchian consideră că formaţia CFR Cluj est mai puternică în prezent decât era în sezonul trecut.

Clujenii, probleme cu fazele fixe

Tehnicianul Maurizio Trombetta a declarat că nu a fost surprins de jocul bun al echipei FC Timişoara şi a apreciat că jucătorii formaţiei CFR Cluj au încă probleme cu fazele fixe.

"Este un rezultat bun pentru Timişoara, din păcate echipa a luat din nou două goluri din faze fixe, o problemă care mă preocupă în continuare. Nu prea suntem obişnuiţi să luăm goluri din faze fixe, am crezut că am rezolvat astfel de probleme dar se pare că avem în continuare. Azi ne-a bătut Timişoara, o echipă care are cele mai multe puncte în campionat. Jucătorii mei au fost puţin nervoşi şi asta este o problemă care se repetă şi credeam că am rezolvat-o", a spus Trombetta.

Rapid, victorie la Otopeni

Formaţia Rapid a învins, luni, în deplasare, cu scorul de 2-1 (0-1), echipa CS Otopeni.

Gazdele au deschis scorul, în minutul 36, când, după o greşeală a portarului Andrade, ieşit neinspirat la marginea careului, Chiacu a şutat, mingea a ajuns la Ganea, iar acesta a trimis-o în poartă.

FC Rapid a egalat, în minutul 50, prin Joao Paulo Andrade, care a reluat cu capul în plasă după o centrare a lui Spadacio, prelungită de Cesinha.

În minutul 65, bucureştenii au înscris din nou, prin Juliano Spadacio, acesta reluând în poartă o minge respinsă de defensiva echipei CS Otopeni.