Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9759 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6361 lei

Handbal

CSU a ratat dramatic calificarea în finala Cupei Challenge

După 23-21 în meciul tur, CSU Suceava a cedat în manşa secundă cu scorul 27-24 în Luxemburg, în faţa grupării Handball Esch, pierzând la mustaţă calificarea în finala Cupei Challenge. Dată fiind miza partidei, confruntarea retur dintre Handball Esch şi CSU Suceava a fost deosebit de tensionată şi plină de răsturnări spectaculoase. Începutul de meci a aparţinut gazdelor, care în minutul 8 conduceau deja cu 5-2, pe fondul lipsei de inspiraţie a sucevenilor pe faza ofensivă. Beneficiind şi de această dată de forma excelentă a portarului Şelaru, ai noştri au revenit însă rapid în joc şi după alte 8 minute treceau pentru prima oară în avantaj, 6-7.

Jocul în viteză al sucevenilor a continuat să facă şah-mat apărarea gazdelor, astfel că în minutul 25 tabela de marcaj înregistra o diferenţă de patru goluri în favoarea Universităţii, scor 8-12. La fel ca în meciul tur, însă, sucevenii au alternat perioadele de joc sublim cu căderi inexplicabile, astfel că handbaliştii gazdă au remontat rapid handicapul, „studenţii” mai având la jumătatea disputei doar un singur gol avans, 13-14.

Pe fondul unui joc din ce în ce mai dur propus de luxemburghezi şi al unui arbitraj care a retezat din elanul nostru în câteva momente cheie, gruparea din Esch a izbutit să echilibreze din nou disputa, în minutul 42. În scurt timp scorul a devenit 20-18 în favoarea amfitrionilor, după ce sucevenii au fost nevoiţi să suporte handicapul unei duble eliminări. Bucuria fanilor gazdelor n-a durat însă mult, pentru că ai noştri s-au mobilizat aşa cum trebuie, trecând din nou în avantaj în minutul 52, 20-21.

Finalul partidei avea să fie însă unul cu adevărat nerecomandat cardiacilor. Încurajaţi frenetic din tribune şi conduşi exemplar din teren de cel mai bun om al lor, Muller, handbaliştii din Luxemburg au ajuns să conducă cu scorul 26-23 în minutul 59, beneficiind, ce-i drept, şi de erorile tot mai dese din jocul sucevenilor, care au ratat nepermis de mult pe contraatac, neizbutind să speculeze nici momentele în care beneficiau de avantajul omului în plus.

Aşadar, la scorul de 26-23 cu 45 de secunde înainte de final, „studenţii” se aflau în atac, beneficiind şi de superioritate numerică în teren. Când mai erau doar 17 secunde de joc, Chiruţ a reuşit să marcheze, iar tabela indica 26-24, scor de calificare pentru suceveni. Finalul a fost de-a dreptul incandescent, Şoldănescu a fost eliminat, sucevenii s-au precipitat pe faza de apărare şi au primit gol în ultimele clipe, pierzând totodată şi biletele pentru finală.

Per ansmblu, handbaliştii pregătiţi de Răzvan Bernicu n-au lăsat senzaţia că ar fi în vreun fel inferiori adversarilor din Luxemburg, calificarea fiind pierdută în bună măsură în meciul tur de la Suceava, când n-au reuşit să conserve aşa cum trebuie un avantaj de şase goluri pe tabela de marcaj.

CSU Suceava: Șelaru, Stănescu – Mitrea (1), Roșu, Petrea (1), Starikov (1), Bursuc (1), Țuțu (3), Amihăesi, Țigănașu, Burlacu, Șoldănescu (1), Acatrinei (4), Gavriloaia (5), Chiruț (7).

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului CSU a ratat dramatic calificarea în finala Cupei Challenge.
 Vizualizări articol: 982 |