luni, 22 apr 2013 - Anul XVIII, nr. 93 (5300)

Rugby

CSM Suceava a spart gheaţa în acest campionat

După trei etape în care au câștigat doar două puncte bonus pentru defensivă, rugbiștii echipei de seniori a CSM Suceava au spart gheața în acest sezon al Diviziei Naționale și au câștigat partida jucată pe terenul celor de la RCM Galați cu scorul de 13 – 6. După rezultatele din primele trei etape, sucevenii știau că nu vor avea o misiune prea ușoară, în fața unei echipe ce a condus Petroșaniul la pauză și a pierdut la o diferență mică în partida cu liderul din Buzău. Față de alte partide, elevii lui Constantin Vlad au început mai bine această întâlnire, n-au mai comis așa multe infracțiuni și au placat exemplar, fapt ce le-a permis să-și creeze numeroase ocazii de a pune puncte pe tabelă. Totuși, au ratat destul de mult și până la pauză au marcat un eseu prin Crețuleac, ce a plecat într-o acțiune pe partea închisă alături de Nichiforiuc, transformarea fiind ratată, dar și dintr-o lovitură de pedeapsă transformată de Dumitru Ștefăroi, la pauză scorul fiind 8 – 3 pentru suceveni, după ce și gazdele au transformat o lovitură de pedeapsă. Partea secundă a fost mult mai echilibrată, în care Suceava a reușit un nou eseu prin Constantineanu, în urma unei acțiuni în care înaintarea CSM-ului și-a împins adversarii până în terenul lor de țintă, scor 13 – 3. Finalul de joc a aparținut gălățenilor, dar sucevenii s-au apărat foarte bine, au făcut presing și au placat, nepermițând gazelor să ajungă în terenul de țintă, scor 13 – 6.

„N-a fost un meci ușor, dar mă bucur că am spart gheața cu această primă victorie, foarte importantă mai ales pentru moralul jucătorilor. În acest meci n-am mai comis așa multe infracțiuni, am placat foarte bine și am făcut presing, iar prima repriză se putea termina cu un avantaj mult mai mare. Felicit băieții pentru felul în care au evoluat în teren, chiar dacă am avut șase absențe importante. Această victorie le-o dedicăm celor doi sportivi ce și-au sărbătorit ziua de naștere, Zup și Brăteanu”, a declarat antrenorul Constantin Vlad. Cu cele patru puncte, CSM Suceava a urcat în clasament până pe locul cinci, la egalitate cu CS Năvodari, echipă pe care o va întâlni sâmbătă, 27 aprilie, începând cu ora 10.00 pe stadionul Unirea.

8.   RCM Galați                   4  0  0  4    35 – 89    1       0
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului CSM Suceava a spart gheaţa în acest campionat.
 Vizualizări articol: 904 |