sâmbătă, 3 sep 2011 - Anul XVI, nr. 208 (4806)

Universitatea a pierdut cu Odorheiul, după ce a condus o repriză şi jumătate

Cu o săptămână înaintea startului în noul sezon al Ligii Naţionale, echipa de handbal a Universităţii participă la Constanţa la prima ediţie a Cupei Federaţiei Române de Handbal, cel mai puternic turneu organizat în această vară în România, la care sunt prezente primele patru clasate din sezonul trecut. Aseară, în semifinalele acestui turneu, elevii antrenorilor Stelian Bursuc şi Leonard Bibirig au evoluat în faţa vicecampioanei HC Odorhei, dar, din păcate, au pierdut la două goluri diferenţă, scor 26 – 28, după ce au condus ostilităţile aproximativ 40 de minute din meci.

Universitarii au început foarte bine acest meci şi graţie unei apărări foarte bune, dar şi a câtorva contaatacuri finalizate fără greşeală au reuşit să conducă pe tabelă şi să facă o repriză foarte bună, în care au condus chiar şi cu cinci goluri. La fel ca şi la meciul de la Cupa Odorhei, de acum o săptămână, sucevenii au intrat în avantaj la vestiare, de această dată la o diferenţă de patru goluri, scor 18 – 14. Contrar jocului foarte bun din prima parte, studenţii au început partea secundă cu multe greşeli, multe neforţate şi chiar dacă Iulian Andrei i-a salvat de mai multe ori prin intervenţii de mare portar, universitarii nu şi-au putut mări diferenţa pe tabelă. Mult mai agresivi în apărare, vicecampionii au profitat de greşelile Universităţii şi în minutul 42 au reuşit pentru prima dată să egaleze la 18 – 18. După mai mult de 12 minute fără gol în actul secund, studenţii au înscris în 15 secunde două goluri, dar Odorheiul a egalat din nou şi chiar s-au distanţat la două goluri, chiar dacă au fost în inferioritate.

Cu opt minute înainte de final, Stelian Bursuc cere time-out la scorul de 24 – 21 pentru adversari, dar Odorheiul revine în teren cu gol. Pe final, Suceava are din nou momente bune în joc şi după trei goluri consecutive se apropie la doar o reuşită în spatele adversarilor, scor 25 – 26. Universitarii scapă singuri cu portarul Bârză, dar ratează şansa de a egala după ce au tras în picioarele goalkeeper-ului advers. Vicecampioana se duce din nou la trei goluri, iar în ultima fază, Mitrea închide tabela la scorul de 28 – 26 pentru HC Odorhei.

Stelian Bursuc a fost mulţumit de atitudinea din teren a elevilor săi

Chiar dacă elevii săi au ratat accederea în finala mare a Cupei FRH, tehnicianul Universităţii Suceava s-a arătat mulţumit de atitudinea din teren a jucătorilor săi, mai ales în prima repriză, când au fost peste HC Odorhei, o echipă ce s-a întărit foarte mult şi are în componenţă mulţi jucători experimentaţi, inclusiv suceveanul Cristian Adomnicăi.

„Înainte de joc le-am cerut jucătorilor noştri să joace cu încredere şi să câştige acest meci, mai ales că este primul turneu cu tentă oficială din această vară. Mă bucur că m-au ascultat, şi asta s-a văzut în jocul nostru, mai ales în prima repriză, când apărarea a funcţionat foarte bine şi nu am ratat aşa mult ca în a doua parte. Totuşi, din dorinţa de a face prea mult, unii jucători, mai ales cei mai tineri, au mai exagerat cu anumite mingi şi aruncări, iar adversarii ne-au taxat, aici văzându-se experienţa şi puterea unei echipe mature, cum e cea a Odorheiului”, a declarat la final Stelian Bursuc. Tehnicianul sucevean a mai adăugat că a fost plăcut surprins de ucrainenaul Serghei Besarab, jucător ce s-a integrat din mers în echipă şi chiar dacă este primul său meci alături de noii colegi s-a descurcat foarte bine, singurul capitol la care mai trebuie să lucreze fiind cel fizic. Astăzi, de la ora 12.00, CS Universitatea Suceava va juca finala mică a Cupei FRH, în direct pe Digi Sport 2, cu pierzătoarea din cealaltă finală, dintre campioana HCM Constanţa şi UCM HC Caraş-Severin.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Universitatea a pierdut cu Odorheiul, după ce a condus o repriză şi jumătate.
 Vizualizări articol: 858 |
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Universitatea a pierdut cu Odorheiul, după ce a condus o repriză şi jumătate0.05