luni, 9 feb 2009 - Anul XIV, nr. 31 (4017)
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   2 imagini |   ø fişiere video

Fotbal Club Cetatea

Amicalul cu FC Botoşani s-a încheiat nedecis

Cetatea şi FC Botoşani au remizat sâmbătă la Fălticeni, scor 1-1, într-un meci amical care s-a întins pe durata a 120 de minute. În prima repriză, când antrenorul Ovidiu Murariu a folosit echipa de bază, sucevenii au lăsat o impresie pozitivă, lăsând senzaţia că se află pe drumul cel bun. Galben-albaştrii au fost cei care au dictat ritmul jocului în prima repriză, când au reuşit să şi marcheze prin noua achiziţie din atac, Dumitru. Negru a recuperat un balon la 30 de metri de poarta adversă şi i-a pasat repede lui Dumitru, care a înscris cu o execuţie de efect, lob de la marginea careului mare. Ultimul moment important al primei reprize l-a constituit altercaţia care i-a avut în prin plan pe Celpan şi botoşăneanul Ovidiu Ciobanu, în urma căreia ambii fotbalişti au fost trimişi la cabine de către centralul Vlad Ciobanu.

Pe fondul schimbărilor masive de jucători efectuate de Ovidiu Murariu la pauză, jocul Cetăţii a scăzut mult în consistenţă, permiţând astfel elevilor lui Cristi Popovici să dicteze ostilităţile din teren. Botoşănenii au ratat 4-5 ocazii ocazii mari de a înscrie, reuşind să egaleze în minutul 105, la o indecizie a portarului sucevean Luca.

Cetatea a început meciul în formula Roheţki – Feraru, Sevaciuc, Streinu – Golofca, Onciu, Celpan, Romaniuc, Tomescu – Negru, Dumitru. Pe parcursul întâlnirii au mai intrat Luca, Duman, Petrea, Halip, Martin, Guriţă, Cozma, Ailenii, Breniuc, Corneanu, Stănescu şi Moldovan.

FC Botoşani a jucat în alcătuirea Prisacă – Ciobanu, Tincu, Acsinte, Patache – Porfireanu, Pleniceanu, Ciornei, Boroştean – Simao, Ghiceanu. Au mai intrat Cherecheş, Bordeianu, Apostol, Kano, Such, Ghiviziu, Şt. Nicolae, Vasvari, Bejan, Vrabie, Podariu, Caragea.

Murariu e optimist

Principalul Cetăţii, Ovidiu Murariu, s-a declarat mulţumit de modul în care s-a mişcat echipa sa în confruntarea cu FC Botoşani. „Sigur că este loc de mai bine. Să nu uităm că acest joc a venit la capătul unui stagiu de pregătire istovitor, care i-a solicitat la maxim din punct de vedere fizic pe jucătorii mei”, a declarat tehnicianul sucevean.

De partea cealaltă, antrenorul botoşănenilor, Cristi Popovici, crede că echipa sa a fost mai bună şi merita victoria în partida de la Fălticeni. „Am ratat câteva ocazii cât roata carului în repriza secundă, iar sucevenii au reuşit să marcheze la singurul lor şut trimis pe spaţiul porţii noastre”, a precizat Popovici.

Petrea şi Dutciuc, aproape de Cetatea

În amicalul cu FC Botoşani a redebutat în formaţia suceveană mijlocaşul Gabriel Petrea. Fotbalistul în vârstă de 24 de ani a mai evoluat la Cetatea în urmă cu 3 ani, însă a revenit la Aerostar Bacău după doar un sezon în care n-a rupt gura târgului pe Areni. Între timp, Petrea a avut evoluţii apreciate la gruparea băcăuană şi a intrat din nou în atenţia oficialilor suceveni. Antrenorul principal Ovidiu Murariu este cel care va avea cuvântul decisiv în privinţa oportunităţii menţinerii lui Petrea în lotul cu care gruparea suceveană va aborda partea a doua a campionatului. Un alt jucător de la Aerostar care are şanse destul de mari să ajungă pe Areni în această iarnă este atacantul Sorin Dutciuc. Acesta şi-a dat deja acordul verbal pentru a se transfera la Cetatea şi mai urmează ca cele două cluburi să se pună de acord în privinţa detaliilor transferului.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Amicalul cu FC Botoşani s-a încheiat nedecis.
 Vizualizări articol: 1362 |