Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6386 lei

Daca maine ar avea loc alegerile locale pentru functia de primar al municipiului Suceava, pe cine ati vota?

Vasile Rîmbu – PSD
Teodora Munteanu - independent

Liga Campionilor

Chelsea, muşcată de vampirii lui CFR Cluj

Campioana României, CFR Cluj, a terminat la egalitate, scor 0-0, meciul susţinut, miercuri, pe teren propriu, în compania formaţiei engleze Chelsea Londra, contând pentru etapa a doua a grupei A a Ligii Campionilor, transmite trimisul MEDIAFAX.

În minutul 79, după o acţiune prelungită de atac a clujenilor, mingea a ajuns în centru la Eugen Trică, iar acesta şutează de la 22 de metri, dar mingea loveşte bara din dreapta porţii apărate de Petr Cech şi iese în afara terenului.

CFR: 44. Stăncioiu - 2. Tony, 20. Cadu, 27. De Sousa, 33. Pereira - 31. Dani, 6. Mureşan, 7. Dubarbier, 10. Trică (29. Didi '89), 19. Culio - 17. Kone. Anternor: Maurizio Trombetta.

Chelsea: 1. Cech - 17. Bosingwa, 33. Alex, 26. Terry, 18. Bridge - 12. Obi Mikel, 13. Ballack - 21. S. Kalou (39. Anelka '46), 8. Lampard, 15. Malouda (9. Di Santo '74) - 11. Drogba (35. Belletti '58). Antrenor: Luiz Felipe Scolari.

Înainte de începutul meciului, suporterii echipei CFR au afişat un banner imens, care acoperea aproape un sfert din peluză pe care era desenat jucătorul argentinian Culio, având dinţi de vampiri, manta şi rupând Big Ben-ul. Pe banner scria "Draculio".

Germanul Michael Ballack a fost huiduit la fiecare atingere de balon, după ce a comis un fault în primele 15 minute la Pereira, iar Pereira i-a întins mâna, însă germanul a refuzat şi i-a reproşat arbitrului Meyer că a acordat fault pentru CFR.

La meci au asistat 20.620 de şersoane, un record pentru CFR, între care şi circa 600 de fani ai formaţiei Chelsea.

În minutul 58, Didier Drogba s-a accidentat şi a părăsit terenul pe targă, fiind înlocuit cu Juliano Belletti.

Trombetta se mulţumeşte cu locul trei

Tehnicianul Maurizio Trombetta a declarat că obiectivul echipei CFR Cluj rămâne locul trei şi calificarea în Cupa UEFA.

"Sunt foarte mulţumit de rezultat, de echipă, de această seară minunată. Am atins obiectivul, acela de a face un egal cu Chelsea. Se putea mai mult. Sunt mulţumit. Am demonstrat că suntem o echipă mare. Obiectivul nostru rămâne locul trei în grupă. Nu avem vreme să ne bucurăm prea mult, avem meci foarte greu în campionat", a declarat Trombetta.

Italianul crede ca formaţia engleză a jucat la capacitate maximă împotriva CFR-ului. "Nu am văzut jucători obosiţi la CFR, am văzut jucători care au dat maximul pe teren. Trică a avut o ocazie de gol, sunt foarte mulţumit de el. L-am introdus pe Didi pentru că Obi Mikel părea accidentat. Chelsea nu a făcut azi o partidă la jumătatea din capacitate. Au dat totul, dar nu au reuşit mai mult azi. Bordeaux a ajuns în grupele Champions League şi e o echipă puternică. Nu ne temem de ei, dar nu vom avea un meci uşor", a conchis antrenorul clujenilor.

Mureşan şi Paszkany vor în optimile Ligii

Preşedintele clubului CFR Cluj, Iuliu Mureşan, a declarat că la începutul competiţiei obiectivul era ocuparea locului trei, dar acum acesta e în schimbare şi este locul doi sau chiar unu.

"La începutul competiţiei obiectivul era locul trei, dar acum acesta e în schimbare şi este locul doi sau chiar unu. Sunt foarte mulţumit de toată lumea. A fost un efort mare din partea tuturor. Aşa mergem cu încredere la Bordeaux, iar dacă era egal în meciul lor cu AS Roma era şi mai bine. Dacă facem egal cu AS Roma, pe teren propriu, suntem calificaţi. Lumea încă nu are încredere în noi, ne pune întrebări jignitoare, dar o să înveţe să aibă încredere", a spus Mureşan.

Patronul echipei CFR Cluj, Arpad Paszkany, a declarat că dacă vor obţine un punct din deplasarea de la Bordeaux, clujenii vor avea prima şansă la calificare, informează site-ul www.sport.ro.

"În acest moment, CFR Cluj se gândeşte la primăvara Ligii Campionilor. Suntem în luptă directă cu AS Roma. Dacă vom lua un punct în deplasarea de la Bordeaux, cred că CFR are prima şansă la calificarea istorică în primăvara Ligii. Meciul decisiv îl jucăm cu Roma acasă", a spus Paszkany.

Cei de la Chelsea, mulţumiţi cu punctul luat la Cluj

Antrenorul echipei Chelsea Londra, Luiz Felipe Scolari, a declarat că egalul obţinut este bun pentru formaţia engleză.

"Nu am jucat prea bine, nu la fel ca în ultimele meciuri. În final, sunt mulţumit cu egalul pentru că Drogba a ieşit, Terry şi Alex au jucat cu probleme în ultimele minute. Până la urmă, a fost bine. Un punct este un rezultat bun pentru noi. Sunt mulţumit de toţi jucătorii mei. În patru, cinci zile sunt obligat să reconstruiesc echipa. Voi folosi jucătorii care sunt în formă", a spus Scolari, care a precizat că nu ştie prea multe despre accidentarea lui Drogba.

Lăudaţi de presa internaţională

CFR Cluj, echipa surpriză a primei etape din Liga Campionilor, a confirmat că poate rivaliza cu marile formaţii ale Europei, scrie agenţia France Presse în comentariul meciului de la Cluj-Napoca.

"CFR Cluj a ţinut piept marii echipe Chelsea, reuşind o remiză extrem de meritată la primul meci de pe teren propriu în Liga Campionilor. Chelsea, care a învins pe Bordeaux cu 4-0 în prima etapă şi este neînvinsă în campionatul Angliei, nu a reuşit niciun moment să depăşească un adversar a cărui determinare şi încredere a crescut odată cu trecerea minutelor. Jocul fără nerv al echipei Chelsea s-a ciocnit de un pressing uneori aspru al Clujului, care a avut contraatacuri rapide, Trică, Pereira şi Dubarbier ratând ocaziile avute. Cu cât Chelsea greşea mai mult, cu atât românii câştigau în încredere", a notat AFP.

Agenţia franceză a subliniat că fluierul final a fost celebrat ca o victorie de către suporterii Clujului.

Locul doi într-o grupă extrem de grea

Echipa italiană AS Roma a învins, miercuri, în deplasare, cu scorul de 3-1 (0-1), formaţia franceză Girondins Bordeaux.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Vucinici '64 şi Julio Baptista '71, '83, în timp ce pentru gazde a înscris Gourcuff, în minutul 18.

Bordeaux a evoluat din minutul 36 cu un jucător mai puţin pe teren, după eliminarea lui Henrique.

În clasament conduce Chelsea Londra, cu patru puncte, urmată de CFR Cluj, cu patru puncte dar golaveraj inferior, AS Roma, cu trei puncte, şi Giorndins Bordeaux, fără niciun punct.

În etapa a III-a a grupei A, care se va disputa la 22 octombrie, vor avea loc partidele: Girondins Bordeaux - CFR Cluj şi Chelsea Londra - AS Roma.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Chelsea, muşcată de vampirii lui CFR Cluj.
 Vizualizări articol: 673 |