sâmbătă, 23 feb 2008 - Anul XIII, nr. 45 (3726)

Cupa UEFA

Contra, gol în memoria tatălui decedat de cancer

Fundaşul Cosmin Contra, care a fost integralist şi a marcat pentru Getafe în meciul cu AEK Atena, din 16-imile Cupei UEFA, deşi aflase cu câteva ore înainte de moartea tatălui său, a mulţumit, joi seară, coechipierilor şi prietenilor pentru sprijinul acordat.

"A fost emoţionant să-mi aud numele scandat din tribune, îmi venea să plâng. M-am simţit foarte îndrăgit de suporterii de la Getafe", a declarat Contra.

Fundaşul a menţionat că a dorit să marcheze un gol pentru a-l dedica tatălui său, Vasile, care a încetat din viaţă, joi, la vârsta de 55 de ani, după o grea suferinţă cauzată de cancer. "Am aflat de moartea lui în jurul orei 16.30. Mă aşteptam, dar oricum a fost foarte dureros. Mi-au trecut multe lucruri prin cap: să mă duc acasă, să iau avionul...M-am gândit jumătate de oră şi am decis să fac un meci bun şi să i-l dedic lui. Este modul meu de a-i mulţumi", a subliniat Contra.

Românul a marcat în minutul 82, pentru 2-0, în meciul câştigat de Getafe cu scorul de 3-0, rezultat ce a dus la calificarea echipei spaniole în optimile Cupei UEFA.

Sepsi şi Mutu au evoluat şi ei pentru echipele lor

Echipa Benfica Lisabona s-a calificat, joi, în optimile de finală ale Cupei UEFA, după ce a terminat la egalitate, scor 2-2, partida susţinută, în deplasare, în compania formaţiei FC Nurnberg, fundaşul român al grupării lusitane, Laszlo Sepsi, evoluând în ultimele 20 de minute alte întâlnirii. În tur, Benfica s-a impus cu scorul de 1-0.

Sepsi a intrat în minutul 70, în locul lui Maxi Pereira.

FC Nurnberg a eliminat, în primul tur al Cupei UEFA, formaţia Rapid, după două remize, 0-0, în Germania, şi 2-2 în România.

Echipa Fiorentina, cu Adrian Mutu integralist, s-a calificat, joi, în optimile Cupei UEFA, după ce a învins, cu scorul de 2-1, pe teren propriu, formaţia norvegiană Rosenborg, în manşa secundă a 16-imilor competiţiei.

Pentru Fiorentina au marcat Liverani '37 şi Cacia '81, în timp ce pentru Rosenborg a înscris Kone '88.

În meciul tur disputat în Norvegia s-a impus tot Fiorentina, cu scorul de 1-0, prin reuşita lui Mutu.

Contra şi Sepsi, adversari în optimi

Programul complet al optimilor de finală ale Cupei UEFA, care se vor disputa la 6 martie (turul) şi 12/13 martie (returul):

Anderlecht (Belgia) - Bayern Munchen (Germania)
Glasgow Rangers (Scoţia) - Werder Bremen (Germania)
Bolton (Anglia) - Sporting Lisabona (Portugalia)
Bayer Leverkusen (Germania) - SV Hamburg (Germania)
Getafe (Spania) - Benfica Lisabona (Portugalia)
Fiorentina (Italia) - Everton (Anglia)
Tottenham (Anglia) - PSV Eindhoven (Olanda)
Olympique Marseille (Franţa) - Zenit Sankt-Petersburg (Rusia).

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Contra, gol în memoria tatălui decedat de cancer.
 Vizualizări articol: 672 |