marţi, 12 feb 2013 - Anul XVIII, nr. 34 (5241)

Volei juniori

Victorii pentru ambele reprezentante ale județului

Etapa cu numărul opt din seria A a Campionatului Național de Volei pentru juniori a fost una foarte bună pentru reprezentantele județului, ambele câștigând meciuri importante în lupta pentru calificarea în sferturi. Lider al seriei, formația Clubului Sportiv Școlar „Nicu Gane” din Fălticeni a reușit să se impună în cel mai greu meci pe care l-a avut în acest sezon pe terenul echipei de pe locul doi, CSȘ Bacău, cu scorul de 3 – 1 la seturi. Tinerii voleibaliști pregătiți de Ionel Ciocan au intrat mai greu în ritmul obișnuit și au pierdut primul set, în principal din cauza neadaptării la sala destul de joasă de la Bacău, principala problemă fiind la preluarea din serviciu, scor 19 – 25, acesta fiind și primul set pierdut în acest campionat. În setul doi, antrenorul fălticenean a schimbat tactica și echipa sa a mers mult mai bine, egalând situația la seturi după 25 – 15. Setul trei a fost la discreția celor de la „Nicu Gane”, care au greșit foarte puțin și au pierdut doar 8 puncte, partida încheindu-se în setul patru, act câștigat tot de elevii lui Ionel Ciocan, cu scorul de 25 – 19.

„Am avut parte de o atmosferă infernală din partea suporterilor gazdelor, care au umplut sala din Bacău, una joasă, care ne-a dat bătăi de cap în primul set. Am schimbat tactica și jocul nostru a fost aproape perfect în următoarele trei seturi, aceasta fiind o repetiție foarte bună pentru turneul din sferturi, unde nu avem voie să facem prea multe greșeli, pentru a merge mai departe”, a explicat antrenorul fălticenean, Ionel Ciocan.

Având în vedere că este lideră, mai sunt două etape de disputat și primele trei echipe se califică mai departe, echipa CSȘ „Nicu Gane” este calificată matematic, mai ales că următoarea clasată este la șase puncte în spatele ei.

LPS Suceava a câștigat derbiul pentru locul trei

Cealaltă reprezentantă a județului, echipa Liceului cu Program Sportiv Suceava, a avut o misiune mult mai grea în compania principalei contracandidate la locul III, LPS Piatra Neamț, ultimul care asigură calificarea în sferturi. Sportivii pregătiți de Vasile Moșuc au avut parte de un meci foarte echilibrat și tensionat la sala Unirea, care s-a întins pe durata a aproape două ore. Primele două seturi au fost foarte spectaculoase, cu răsturnări de scor de o parte și de alta, sucevenii impunându-se cu același scor, 27 – 25. Jocul foarte echilibrat a continuat și în setul trei, unul terminat cu același scor, 27 - 25, dar în favoarea oaspeților din Piatra Neamț. Din fericire, sucevenii au greșit mai puțin în setul patru, pe care l-au câștigat cu 25 – 21, partida încheindu-se cu scorul de 3 – 1 la seturi pentru gazde, după nu mai puțin de 110 minute de joc.

„A fost un meci foarte spectaculos, cu răsturnări de scor de ambele părți, dar și cu evoluții de la o extremă la cealaltă. După această victorie avem șase puncte în fața nemțenilor, dar în ultimele două etape noi avem două meciuri foarte grele cu primele două clasate, în timp ce ei au două meciuri ușoare. Sperăm să câștigăm ambele partide și să ne calificăm mai departe”, a declarat antrenorul sucevean Vasile Moșuc. Săptămâna viitoare, LPS Suceava va juca pe terenul liderului din Fălticeni, într-o partidă pe care este obligat s-o câștige, pentru a spera la calificare.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Victorii pentru ambele reprezentante ale județului.
 Vizualizări articol: 647 |