Văcăroiu:Nu cred că Băsescu va demisiona pentru că ar vedea ce înseamnă Văcăroiu interimar trei luni



Președintele Senatului, Nicolae Văcăroiu, a declarat, vineri, la Pitești, că nu crede că șeful statului își va da demisia înaintea alegerilor parlamentare, conform ipotezei lansate de liderul PSD Mircea Geoană, pentru că abia atunci ar vedea „ce înseamnă un Văcăroiu președinte interimar trei luni”.
Întrebat, într-o conferință de presă, despre varianta invocată într-o ședință a PSD de Mircea Geoană, referitoare la posibilitatea demisiei președintelui Băsescu pentru a se putea implica în campania electorală pentru parlamentare, Văcăroiu a răspuns: „Ar fi trebuit să-l întrebați pe domnul Geoană. Nu știu ce fel de păsărică i-a șoptit acest lucru. Nu știu de unde are această informație domnul președinte Geoană, dar este posibil orice cu Traian Băsescu. Deși el face campanie și fără să-și dea demisia. Eu, personal, nu cred că o va face pentru că abia atunci ar vedea și domnia sa ce înseamnă un Văcăroiu președinte interimar pe trei luni. Treaba e mai complicată, una e pe 30 de zile, dar pe trei luni și jumătate lucrurile se schimbă”.
Văcăroiu a mai spus că PSD are și „alte instrumente la îndemână” pentru a opri „jocurile lui Băsescu”, fără a explica, însă, la ce instrumente se referă.
Surse din PSD au declarat, miercuri, pentru MEDIAFAX, că Geoană le-a spus membrilor Comitetului Executiv că întâlnirea sa cu premierul Tăriceanu și lansarea ipotezei anticipatelor au intervenit pe fondul știrilor despre un presupus plan al lui Traian Băsescu de a demisiona înaintea alegerilor parlamentare.
Liderul PSD a spus că are informații despre un posibil plan al președintelui Traian Băsescu, potrivit căruia acesta ar intenționa să demisioneze din funcție înaintea alegerilor parlamentare, în scopul formării unui tandem de candidați președinte-premier cu Theodor Stolojan, au mai arătat sursele menționate.
Liderul PSD Mircea Geoană a declarat, referitor la informația potrivit căreia ar fi vorbit, în timpul ședinței Comitetului Executiv al partidului, despre un posibil plan al lui Traian Băsescu de a demisiona înainte de alegerile parlamentare, că aceasta i-a fost șoptită de „o păsărică”.
Întrebat, la finalul ședinței Comitetului Executiv, de unde știe că Traian Băsescu ar avea în plan o demisie înainte de alegerile parlamentare, Mircea Geoană a răspuns: „Nu știu. O păsărică mi-a șoptit acest lucru”.