Miniștrii UDMR au propus în Guvern ca facturile mai vechi de 90 zile datorate de stat firmelor să fie plătite cu prioritate și au insistat pentru suplimentarea Fondului de Garantare destinat IMM și reducerea arieratelor, a declarat, miercuri, agenției MEDIAFAX ministrul Mediului, Laszlo Borbely.
„Am propus ca statul să plătească cu prioritate facturile mai vechi de 90 de zile, iar această măsură va fi cuprinsă într-un proiect de lege pentru stimularea activității economice”, a declarat Borbely, la finalul ședinței de guvern.
El a arătat a că UDMR susține și alte măsuri economice, precum majorarea Fondului de Garantare pentru IMM și reducerea arieratelor.
Ministrul Mediului a calificat totodată discuțiile din coaliția de guvernământ drept „foarte bune”, deoarece s-a convenit păstrarea pensiei minime garantate la 350 lei și protejarea categoriile cele mai afectate.
„Eu cred că este o decizie justă și logică, deoarece prin stabilirea unui salariu minim trebuie să avem și o pensie minimă garantată. Este bine că am discutat și tot discutat în această săptămână și că s-a insistat pe această idee”, a mai spus Laszlo Borbely.
El a mai precizat că Guvernul se va reuni cel mai probabil duminică pentru adoptarea celor două proiecte de lege pe care le va transmise Parlamentului în vederea asumării răspunderii.
Surse oficiale au declarat anterior agenției MEDIAFAX că premierul Emil Boc i-a anunțat pe miniștri, în ședința de miercuri, că este posibil ca proiectele de legi pentru care Guvernul își va angaja răspunderea în Parlament să fie adoptate într-o reuniune specială care să fie programată pentru duminică.
La finalul ședinței de miercuri, Boc a declarat că Guvernul va aloca în continuare bani pentru sprijinirea întreprinderilor mici și mijlocii, prin majorarea cu 46 milioane euro a bugetului alocat Fondului Național de Garantare a Creditelor pentru IMM, și îi va sprijini pe tinerii care inființează prima firmă.