Ministerul Finanțelor Publice a fost de acord cu suplimentarea sumelor necesare cofinanțării din bugetul național pentru plata subvențiilor pe hectar pe anul 2009, pentru zonele defavorizate și agro-mediu, cu 165 milioane lei, a anunțat marți Ministerul Agriculturii.
„Această confinațare permite accesarea a peste 570 de milioane de lei (aproximativ 133 milioane euro) din fondurile europene”, se arată într-un comunicat al Ministerului Agriculturii.
Astfel, suma care va fi alocată fermierilor în această primă tranșă este de 171,5 milioane euro, din totalul de 275,87 milioane euro autorizați la plată de APIA pentru plata subvențiilor.
Sprijinul pentru zona montană defavorizată, de 57,02 milioane euro, va ajunge la 236.051 de fermieri, pentru o suprafață de 1,306 milioane hectare.
Sprijinul pentru celelalte zone defavorizate este de 43,11 milioane euro (pentru 78.751 fermieri și 1,048 milioane hectare).
Plățile pentru agro-mediu, de 185,2 milioane euro, vor fi alocale pentru o suprafață totală de 1,109 milioane hectare.
„Diferența urmează a se achita pe măsură ce se finalizează activitatea de certificare a cererilor”, se mai arată în comunicat.