Doleanțe

„Stranierii” s-au plâns de serviciile medicale, de învățământ și că nu au siguranța zilei de mâine



Gheorghe Flutur a prezentat oportunitățile de afaceri din județul Sucaeva
Gheorghe Flutur a prezentat oportunitățile de afaceri din județul Sucaeva

Câteva zeci de suceveni care lucrează în străinătate au participat în cursul zilei de ieri la o întâlnire convocată de președintele Consiliului Județean, Gheorghe Flutur, în cadrul căreia au fost prezentate oportunitățile de investiții în județ. În cadrul discuțiilor, mai mulți suceveni care în această perioadă au venit acasă în vacanță s-au plâns că nu au încredere în sistemul sanitar și cel de învățământ, dar și că nu au siguranța zilei de mâine, atât pentru ei, cât și pentru copiii lor.
La începutul discuțiilor, șeful administrației județene le-a prezentat sucevenilor plecați în străinătate proiectele promovate de Consiliul Județean, dar și de către administrațiile locale, printre care cele în infrastructura de drumuri, de apă și canalizare. Flutur a arătat că peste 250 de kilometri de drumuri din județ vor fi modernizați pe fonduri europene, iar printr-un proiect în valoare de 120 de milioane de euro vor fi racordați la rețelele de apă și canalizare peste 100.000 de suceveni. Gheorghe Flutur le-a mai spus sucevenilor plecați la muncă în străinătate că pot să-și dezvolte afaceri prin promovarea de proiecte cu finanțare europeană, în special în agricultură și zootehnie.
„Este perioada absorbției cu cap a fondurilor europene. Trebuie să vedem unde este nevoie să investim și să atragem fonduri europene. Avem nevoie de ferme, pentru că sunt deja șase abatoare moderne și nu au ce tăia. Trebuie să încurajăm înființarea de ferme, pentru că dacă nu o facem noi o vor face străinii”, a spus Flutur.
El a arătat că sucevenii care lucrează în străinătate le pot prezenta patronilor care sunt oportunitățile de afaceri, astfel încât aceștia să vină să investească în județ. Gheorghe Flutur a declarat că a „gustat” personal din viața dură a celor care lucrează în străinătate, pentru că și el a plecat din țară la începutul anilor 1990. Flutur le-a mai spus că cei care ar vrea să investească în țară se pot asocia pentru a avea la dispoziție mai multe fonduri pentru a începe o afacere. În cele din urmă, el le-a spus „stranierilor” că în perioada imediat următoare va intra în vigoare legea parteneriatului public-privat, care le va permite să dezvolte afaceri în colaborare cu administrațiile locale. Aceeași lege ar deschide mai multe oportunități de afaceri, având în vedere că unele servicii publice ar urma să fie externalizate.
„Nu ne întoarcem în țară pentru că nu avem siguranța zilei de mâine”
În cadrul discuțiilor, unul dintre participanți, Liviu Dumitraș, din Bosanci, i-a spus lui Gheorghe Flutur că este plecat de 15 ani în Belgia și că nu intenționează să se întoarcă în țară „pentru că nu avem siguranța zilei de mâine”.
„Suntem îngrijorați și de viitorul copiilor noștri. Nu le putem oferi o școală și nici siguranța unor servicii medicale de calitate. În caz de accidente sau de o boală trebuie să ne întoarcem în străinătate. Ori aici, ori acolo, noi tot muncim. Dar acolo avem siguranța zilei de mâine”, a spus Liviu Dumitraș, care a fost completat de un alt sucevean care lucrează în Belgia, acesta precizând că „deocamdată în străinătate este viitorul nostru”. Dumitraș a mai spus că în străinătate are siguranța zilei de mâine, în comparație cu România, unde o lege se schimbă de la o zi la alta.
Un alt sucevean a spus că apreciază faptul că spitalul din Suceava a fost modernizat, dar că „tot cu sute de euro se deschid ușile”. Alt participant, din Bosanci, a spus că în Belgia și-a înființat două firme de construcție, fiind ajutat de stat prin neimpozitarea profitului reinvestit. Alt participant, Constantin Savu, a arătat că atunci când a strâns bani pentru a deschide o fermă în România și-a dat seama că aceștia nu îi ajung decât pentru obținerea autorizațiilor, iar că un prieten de-al său care a renunțat la o firma pe care o avea în Spania pentru a-și deschide o afacere în România s-a răzgândit după ce a văzut câți bani trebuie să dea pe autorizații.
Un sucevean din Torino: Deputatul Willian Brînză le spune românilor că nu e momentul să se întoarcă în țară
De asemenea, un sucevean din Mitocu Dragomirnei a spus că un patron italian pe care l-a cunoscut atunci când lucra în Italia a renunțat să mai investească județul Suceava după ce a stat blocat cu mașina câteva ore pe podul de la Ițcani și a văzut că doi muncitori se rezemau în lopeți în loc să muncească.
Tot din rândul participanților la întâlnire, un bărbat plecat din anul 1992 în Torino, vicepreședinte al unei asociații de români, a spus că europarlamentarii italieni și nu cei români i-au invitat la Bruxelles pentru a-i învăța cum să acceseze fonduri europene. Același sucevean a mai spus că nu înțelege de ce parlamentarul PD-L din diaspora, Willian Brînză, le spune românilor din Italia că nu e momentul să se întoarcă acasă, iar Gheorghe Flutur îi îndeamnă să vină și să investească în afaceri în județul Suceava.
„Stranierii” au mai reclamat și birocrația din România la aprobarea proiectelor europene, dar și serviciile poliției, un bărbat arătând că atunci când venea în țară cu mașina cu numere din Belgia era oprit de mai multe ori pe săptămână de către polițiști care îi găseau diverse nereguli, iar după ce și-a înmatriculat mașina în țară, acest gen de probleme au dispărut.
La finalul întâlnirii, sucevenii plecați din țară au fost serviți cu plăcinte și afinată
La finalul discuțiilor, Gheorghe Flutur a apreciat sinceritatea celor plecați la muncă în străinătate, precizând că „sunt unele care merg prost sau care nu merg. Dar prefer să ni le asumăm, să ni le spuneți verde în față, decât să le auzim de la politicieni odihniți excesiv peste vară. Mai degrabă să le aud de la dumneavoastră, cei cu bătături în palmă”.
Flutur le-a spus participanților că nu din cauza actualului Guvern au plecat din țară, ci din cauza celor „care l-au adus pe Omar Hayssam ca investitor de bază aici în Bucovina”. El le-a explicat sucevenilor plecați din țară că actualul Guvern încearcă să introducă reforme ale statului, deși există riscul ca actualul partid de guvernământ să piardă din punct de vedere electoral. Flutur a criticat atitudinea opoziției, care în loc de o atitudine constructivă aduce doar critici actualei guvernări.
„Problema noastră cea mai grea este această dezbinare excesivă. Eu sunt de acord să ne criticăm, măi fraților. Nu sunt eu cel care face cel mai bine. Dar am niște experiențe atât de triste. Când aduceam 40.000 de oameni la Hora Bucovinei să promovăm zona, ne-au tocat de ne-au înnebunit pentru că eram în campanie electorală. M-au ciuruit pentru că am adus Lumina Sfântă. Asta este viața, ăștia suntem noi. Noi în loc să promovăm turismul, ni se pune pata pe o acțiune sau o inițiativă. Dar cine i-a oprit pe alții să o facă? A fost o perioadă când unul a vrut să-l promoveze pe satana în România, cu acel Dracula Park. A fost politica unui partid care îl avea pa satana în programul lor de turism”, a declarat Flutur.
Criticele la adresa opoziției au fost făcute după ce liderul PSD Suceava, Cătălin Nechifor, a spus că întâlnirea de acum doi ani cu „stranierii” nu a avut nici un efect. De asemenea, Nechifor a fost printre cei care au participat la întâlnirea de ieri de la CJ Suceava, remarcile lui Flutur la adresa opoziției fiind îndreptate direct către acesta.
Gheorghe Flutur a precizat că îi va solicita europarlamentarului sucevean Petru Luhan să organizeze mai multe întâlniri în care să le explice sucevenilor cum să acceseze fonduri.
Nu în ultimul rând, trebuie spus că la sfârșitul întâlnirii, sucevenii plecați la muncă în străinătate au fost serviți, în holul Consiliului Județean, cu plăcinte și cu afinată.


Câteva zeci de suceveni plecați la muncă în străinătate au participat la întâlnirea de la Palatul administrativ
Câteva zeci de suceveni plecați la muncă în străinătate au participat la întâlnirea de la Palatul administrativ
Doleanțe: „Stranierii” s-au plâns de serviciile medicale, de învățământ și că nu au siguranța zilei de mâine
Doleanțe: „Stranierii” s-au plâns de serviciile medicale, de învățământ și că nu au siguranța zilei de mâine
Gheorghe Flutur a prezentat oportunitățile de afaceri din județul Sucaeva
Gheorghe Flutur a prezentat oportunitățile de afaceri din județul Sucaeva