Preasfințitul Părinte Varsanufie Prahoveanul, episcop vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor, va săvârși, astăzi, după Sfânta Liturghie, o slujbă de pomenire pentru fericitul întru adormire Părintele Patriarh Teoctist, la comemorarea a trei ani de la trecerea sa la cele veșnice, în 30 iulie 2007.
O zi mai târziu, sâmbătă, PS Varlaam Ploieșteanul, episcop vicar patriarhal, va oficia o slujbă de pomenire pentru fericitul întru adormire Părintele Patriarh Iustin, la împlinirea a 24 de ani de la trecerea sa la Domnul (31 iulie 1986), se arată într-un comunicat al Patriarhiei Române.
La slujba de pomenire pentru Patriarhul Teoctist, de la Catedrala Patriarhală, vor participa preoți, monahi, monahii, membri ai familiei acestuia și alți credincioși din București și din țară.
Patriarhul Teoctist a murit în 30 iulie 2007, în urma unui stop cardiac suferit ca urmare a complicațiilor apărute după operația de prostată la care a fost supus în cursul aceleiași zile. Teoctist Arăpașu avea 92 de ani și a condus peste 20 de ani Biserica Ortodoxă Română, fiind înscăunat la 16 noiembrie 1986.
Acesta a fost înmormântat în Catedrala Patriarhală, în partea dreaptă a lăcașului de cult, alături de alți trei predecesori ai săi, Miron Cristea (1925-1939, primul patriarh al Bisericii Ortodoxe Române), Nicodim Munteanu (1939-1948) și Iustin Moisescu (1977-1986).