Senatul se va întruni miercuri pentru a vota în cazul Cătălin Voicu



Conducerea Senatului a decis, luni, ca senatorii să se întrunească miercuri, în ședință de plen, pentru a dezbate și vota raportul Comisiei juridice privind cererea DNA de arestare preventivă a lui Cătălin Voicu, acesta urmând să fie audiat marți, de la 14.00, în prezența presei.
„Marți, la ora 14.00, Comisia juridică îl va audia pe domnul senator Voicu și, la final, va stabili și va da avizul prin vot. Vă aduc la cunoștiință că s-a stabilit, Biroul Permanent fiind de acord, ca audierea să se facă în prezența presei. Deși nu era normal, nu mai e niciun secret în acest dosar. Totul a devenit public… Facem o ședință specială de plen pentru raport miercuri, la ora 14.00, în care se va discuta și se va da vot”, a declarat chestorul Senatului Ioan Chelaru.
El a adăugat că înaintea ședinței în plen va avea loc o reuniune a Biroului Permanent, pentru trimiterea către plen a raportului Comisiei juridice.
„Există un pericol – iesim din termenele prevăzute de lege și, pentru a nu mai fi niciun fel de discuții, programul s-a decalat, fiind excepțional, să nu mai fie probleme și să putem să finalizăm miercuri situația domnului senator Voicu ca organele de justiție să-și spună punctul de vedere”, a conchis Chelaru.
Direcția Națională Anticorupție a cerut ministrului Justiției, Cătălin Predoiu, să sesizeze Senatul în vederea încuviințării arestării senatorului PSD Cătălin Voicu, acuzat de trafic de influență și fals în înscrisuri sub semnătură privată.
Potrivit Constituției, deputații și senatorii pot fi urmăriți și trimiși în judecată penală pentru fapte care nu au legătură cu voturile sau cu opiniile politice exprimate în exercitarea mandatului, dar nu pot fi percheziționați, reținuți sau arestați fără încuviințarea Camerei din care fac parte, după ascultarea lor.
Conform Regulamentului Senatului, cererea de arestare a unui senator se adresează de către ministrul Justiției președintelui Senatului, acesta o aduce la cunoștință în ședință publică, după care o trimite Comisiei juridice, raportul comisiei fiind trimis de BP plenului, care hotărăște cu votul secret al majorității senatorilor.
Senatorii din Comisia juridică au desigilat, joi dimineață, cele două cutii de documente primite de la Ministerul Justiției, care conțin și cererea de încuviințare a arestării preventive a senatorului PSD Cătălin Voicu, cercetat de procurorii DNA pentru trafic de influență și fals în înscrisuri. Cele două cutii conțin 11 volume, un referat al procurorilor, precum și cererea de încuviințare a arestării preventive a senatorului.