Ministrul Muncii, Mihai Șeitan, a declarat, ieri, la Târgoviște, că se urmărește ca salariul minim pe economie să fie unic, în cuantum cuprins între 600 și 700 de lei, în acest sens existând negocieri cu sindicatele și cu patronatele, transmite corespondentul MEDIAFAX.
„În ceea ce privește salariul minim pe economie, suntem în negocieri și cu sindicatele, și cu patronatele ca să unificăm așa numitele salarii minime pe economie în sistemul bugetar, care de fapt nu are un salariu minim brut. Acela este minim pe economie, 600 de lei acum, și are prima treaptă de salarizare 700. Vom face o singură valoare și o să încercăm să o ducem la peste 600 de lei. Nu vă pot spune acum cifra la care o să ne angajăm. Urmează să continuăm negocierile. Mâine (vineri -n.r.) la ora 12,00, avem o întrunire cu liderii celor cinci confederații sindicale la nivel de premier, ministrul Muncii, ministrul de Finanțe pentru a face o discuție și pe probleme de salarizare și pe problema salariului minim pe economie”, a declarat, într-o conferință de presă, Mihai Șeitan.
Totodată, el a mai spus că salariile bugetarilor vor crește, anul viitor, cu peste 10 la sută, dar se va renunța la cel de-al 13-lea salariu și la primele de vacanță.
„Legea asumării răspunderii, care a redus cu 25% salariul, este făcută până la sfârșitul anului, urmând ca în 2011, potrivit aceleiași legi, să se revină pe creșteri salariale, în funcție de restructurările bugetare și de anvelopa financiară a anului următor pentru salarii. Ca atare, creșterea salarială va pleca de la această reducere, vor crește salariile, dar nu vor crește la toată lumea cu 25%, ci, în medie, cu ceea ce reușim să obținem din restructurarea aceasta și ținând cont de această anvelopă”, a afirmat Șeitan.
El a spus că, potrivit calculelor făcute la acest moment, dacă nu ar exista reduceri de personal ar fi posibilă o creștere de circa 5% a salariilor în 2011.
„Dacă anul viitor vom restricționa în continuare al 13-lea salariu și primele de vacanță, vom avea încă 5%, deci vom avea 10%, la care vom putea adăuga o creștere datorată reducerii de personal pe care o facem acum. Deci o să fie mult peste 10%. Salariile mici care sunt în jurul salariului minim pe economie sau peste salariul minim vor avea creșteri peste 25%”, a susținut ministrul.
Ministrul Muncii, Mihai Șeitan, a participat, ieri, la Centrul de Perfecționare Profesională de la Gâlma al Consiliului Județean Dâmbovița, la o întâlnire cu șefii Direcțiilor de Asistență Socială din țară și a vizitat Centrul de Asistență Socială de la Pucioasa și Centrul Medico-Social Răcari.