Măsurile anunțate privind scăderea drastică a salariilor și pensiilor au generat, miercuri, cel mai mare protest din ultimii 19 ani, mai amplu decât atunci când revendicările vizau majorarea veniturilor și îmbunătățirea condițiilor de muncă, principalele solicitări ale sindicaliștilor de 20 de ani.
Chiar dacă numărul de 30.000 de protestatari avansat de Jandarmerie și cel de peste 50.000 avansat de organizatori diferă foarte mult, cert este că, după mulți ani, oamenii au ieșit suficient de mulți în stradă încât au umplut Piața Victoriei și străzi din apropiere.
Sindicaliștii s-au adunat miercuri în număr mare, fiind mai pașnici decât pensionarii adunați în urmă cu o săptămână Cotroceni, însă au promis că vor reveni și mai mulți și nu vor mai părăsi Piața Victoriei până când tot Guvernul nu va demisiona. Organizatorii au făcut apel la calm miercuri și au fost ascultați, dar sunt promisiuni că, dacă guvernanții continuă pe acest drum, calmul va dispărea.
Liderii sindicali au anunțat că România va intra în grevă generală din ultima zi a lunii mai, pe termen nelimitat, astfel încât vor fi oprite toate activitățile din sistemul public, instituții precum școli, spitale, primării vor fi închise.
În plus, sindicaliștii amenință cu noi proteste de amploare în stradă odată cu declanșarea grevei generale.
Disperarea oamenilor i-a determinat pe liderii marilor confederații sindicale să se unească, să fie solidari într-un protest comun, fiind printre puținele acțiuni în care sunt implicați oameni din toate domeniile de activitate de la toate cele cinci confederații, la care s-au adăugat studenți și pensionari.
Protestatarii le-au oferit guvernanților măsuri alternative la tăierea pensiilor și a salariilor, cerându-i președintelui Traian Băsescu să solicite un sacrificiu în primul rând de la guvernanți, de la patroni, iar dacă nu vor să îl ofere, să demită actualul Guvern.
Toți cei din Piață au cerut să le fie respectate drepturile câștigate în cei 20 de ani de democrație, să le fie respectat dreptul la muncă decentă, la salarii decente, la învățământ competent, la un sistem de sănătate calitativ.
Prin vocea liderilor lor, sindicatele le-au reamintit guvernanților că, atunci când cetățenii mor de foame, sunt îndreptățiți să-și „mănânce” conducătorii, care, dacă nu sunt în stare să conducă, să plece. „Jos Guvernul”, „Jos Băsescu” și „Demisia” au fost sloganurile acestui protest. În același timp liderii sindicaliștilor au făcut apel la unitate și solidaritate, pentru ca protestul de miercuri să aibă finalitatea pe care ei o doresc, renunțarea la măsurile de austeritate pentru cei cu venituri mici.