Secretarul general al Ligii Profesioniste de Fotbal Valentin Alexandru a declarat, la sfârșitul Adunării Generale a LPF, că s-a discutat acordarea unui salariu „conform noilor vremuri” pentru președintele Dumitru Dragomir, valoarea acestuia fiind potrivit unor surse din cadrul LPF de 15.000 de euro. „S-a luat în discuție și salarizarea domnului președinte. A avut un anume salariu, neridicat, e adevărat, de foarte mulți ani, și acordarea unei alte salarizări, în conformitate cu noile vremuri. A fost o Adunare Generală liniștită, mai mult decât relaxată”, a spus Valentin Alexandru, luni, în cadrul unei conferințe de presă, fără a preciza suma cu care va fi plătit Dragomir.
Potrivit unor surse din cadrul LPF, salariul lui Dragomir va fi de 15.000 de euro pe lună.
Președintele executiv al FC Dinamo, Cristian Borcea, prezent la Adunarea Generală a LPF, a precizat că el a propus suma salariului președintelui LPF Dumitru Dragomir. „Nu credeți că merită? Ne-a luat 35 de milioane, ne-a mai adus suplimentar încă 2 – 3 milioane. Trebuie să aibă un salariu să nu depinde de nimeni pentru ceea ce a făcut pentru noi. Eu am venit cu propunerea”, a spus Borcea.
Patronul grupării Universitatea Craiova, Adrian Mititelu, sosit la sediul LPF din alte motive decât Adunarea Generală, consideră că Dumitru Dragomir ar merita un salariu mai mare decât al oricărui președinte de club din Liga I. „Merită domnul Dragomir să aibă 15.000 – 20.000 de euro. Să aibă cel mai mare salariu de președinte pentru că este anormal ca președintele Ligii să aibă salariu mai mic decât al președinților de club”, a explicat Mititelu.





