Mă aflu încă sub imperiul emoției de după jocul lui Djokovic cu Wawrinka. Sârbul este cel mai bun încasator, cel mai „greu de ucis”, a câștigat doar fiindcă a rămas în picioare. La un moment dat, după ce Wawrinka salvase acele mingi de meci, îmi trecuse prin gând că venise vremea ca Djokovic să piardă și el de la minge de meci. N-a fost așa, iar elvețianul a părăsit terenul în lacrimi și în aplauzele tuturor. Are și ce să-și reproșeze, mai ales în setul doi, pe care l-a pierdut de la 4-1, ajungând să servească pentru set la 5-3. Până la urmă a fost 5-7, adică Nole și-a luat revanșa pentru acel 1-6 încasat în primul set, reușind o succesiune identică. Tensiunea a ajuns la paroxism în tie-break-ul setului 4, în care Wawrinka a fost absolut magistral, renăscând efectiv. Din păcate pentru el, în setul decisiv, în care s-a mers cap la cap jocuri întregi, n-a putut să-și procure mingi de break în vreo oră de joc și de aici i s-a tras. Dar lovitura sa de rever rămâne unică, aceea în lung de linie fiind un fel de echivalent al dreptei inverse, deci un rever invers, dacă mi se permite expresia, asemănător tenisului de masă! Așadar 12-10 în decisiv pentru Djokovic, iar Wawrinka rămâne cu consolarea unui meci de referință peste ani.
Cu o seară înainte fusese ofertantul meci dintre Federer și delfinul Tomic. Acesta din urmă n-a confirmat, nereușind nici măcar un set în fața elvețianului, fără însă ca acesta să aibă o simplă plimbare prin meci. Dar, pentru tânărul australian mai e destul până departe. Dintre băieți, primul nume mare care capotează este Del Potro, eliminat neașteptat de francezul Chardy. Acesta aleargă pe culoarul lui Murray, care va avea de trecut însă de alt francez până atunci, Gilles Simon.
La fete, Maria Șarapova continuă tăvălugul, încă un set la zero și un 6-1 cu o jucătoare din Belgia, asta după ce trecuse lejer de Venus Williams, pe care a cruțat-o de un dublu 6-1 aflat la îndemână, permițându-i să ajungă la trei jocuri în setul secund. Probabil o fi vrut să evite declanșarea unor intenții de răzbunare din partea surorii Serena.
La fotbal, este posibil să avem parte de etapa aceea pe care o pândesc unii pariori mai răbdători, când iau bătaie și Barcelona, și Real-ul. Deocamdată certă este înfrângerea Barcelonei, prima în campionat, după ce a avut 2-0 la San Sebastian (plus două bare!). Eliminarea prostească a lui Pique a fragilizat-o și cei de la Sociedad au întors scorul, golul victoriei fiind reușit în prelungiri. Cât despre Real, acesta va fi jucat duminică noapte la Valencia, unde Soldado era deja cu cuțitul în dinți după masacrul de pe Bernabeu, din Cupa Regelui.