PSD,în proiectul de moțiune:Cabinetul Boc și Băsescu au procedat ca niște clone ale doctorului Ciomu



Măsurile de austeritate decise de Guvern sunt „simpliste și din topor”, elaborate „pe genunchi”, Cabinetul Boc și Traian Băsescu procedând, în disperare de cauză, „ca niște clone ale doctorului Ciomu”, adică tăind „masiv”, „doar-doar opresc hemoragia”, potrivit proiectului PSD de moțiune de cenzură.
„Măsurile de austeritate decise de Guvern nu sunt măsuri anticriză; ba, așa cum sunt concepute, pot accentua recesiunea și chiar stopa o redresare de durată și solidă a statului român. Sunt măsuri ale disperării, simpliste și din topor, elaborate pe genunchi, după ce guvernul a descoperit că nu-i poate păcăli pe reprezentanții FMI. (…) În disperare de cauză și cu spectrul Greciei în față, Cabinetul Emil Boc și Traian Băsescu au procedat cam ca niște clone ale doctorului Ciomu, adică au tăiat masiv, doar-doar opresc hemoragia. E ca și cum unui bolnav de cancer, ca să păstrăm metafora prezidențială, doctorul i-ar extirpa doar o mică bucățică din tumoră și i-ar tăia, în compensație, câte o bucată din celelalte organe. Ai cancer la stomac? Nu contează, scoatem o bucată din plămâni, una din rinichi, una din sân, una din prostată, până scoatem gramajul tumorii ce trebuia îndepărtată”, se arată în textul PSD.
Social-democrații susțin că, în schimb, nu vor fi atinse achizițiile publice, „în spatele cărora se ascunde clientela ce livrează de la telefoane, la suporturi de hârtie igienică și șosete sau laxative la prețuri astronomice”.
„Pentru că are un număr prea mare de funcționari clientelari, câte doi-trei directori pe același post la nivel local și central, inutili și bugetofagi, dar la care nu-l lasă inima să renunțăm, pentru că are o clientelă prea flămândă, pentru că are familii mari și prieteni mulți, cu buzunare foarte largi, PDL preferă să tăie de la doctorii și așa prost plătiți și prea puțini, și de la profesorii cărora anul trecut le garanta lefuri cu 50% mai mari, și de la funcționarii care lucrează pe la ghișee și sunt, într-adevăr, necesari și adesea suprasolicitați, să mai taie de la mame și de la puținii pensionari cu stagiul complet de cotizare și pensii mici.
Guvernul promite că aceste măsuri de austeritate vor dura până la 31 decembrie. Poate. Dar, la cum arată acum lucrurile, este foarte probabil ca România să se blocheze, iar presiunea socială să devină insuportabilă. Poate atunci va înțelege și Traian Băsescu faptul că un chirurg incompetent, cam necinstit și în care pacientul nu mai are niciun strop de încredere, nu are absolut nicio șansă să-l vindece de cancer, dar îl poate ucide”, se mai arată în proiectul de moțiune de cenzură.
În opinia social-democraților, reducerea salariilor pentru 1,4 milioane de bugetari cu 25% începând cu luna iunie este neconstituțională, pentru că drepturile salariale sunt stabilite prin legi și ca urmare a negocierilor libere, democratice, concretizate în Contractele Colective de Muncă, semnate și înregistrate la structurile Ministerului Muncii.
De asemenea, reducerea pensiilor cu 15%, începând cu luna iunie, pentru toți cei 5,7 milioane de pensionari români, este „un act abuziv, nelegal și neconstituțional”, mai spun social-democrații.
„Reducerea pensiilor este total în afara oricărui principiu de drept într-un stat democratic. Pensia este un drept de asigurare socială și nu un drept de asistență socială. Pensia s-a câștigat în baza unui contract de asigurare socială încheiat cu sistemul de asigurare socială public obligatoriu garantat de stat. A reduce pensia ca drept de asigurare socială pe motiv că temporar sistemul, este în criză economică, pe fondul reducerii veniturilor este un abuz grav. În acest sens s-a pronunțat clar în mai multe situații similare și Curtea Constituțională a României, afirmând că pensiile în plată nu pot fi diminuate. Orice acțiune în instanță a pensionarilor va fi câștigată de aceștia, iar daunele materiale și morale vor fi suportate cu costuri suplimentare tot de statul român, din bugetul de stat, din banii contribuabililor români. Pentru acest motiv, Guvernul Boc, trebuie să fie demis”, se menționează în proiectul de moțiune.
PSD mai spune că reducerea ajutoarelor de șomaj și a celorlalte drepturi sociale prevăzute în pachetul legislativ prin care Guvernul Boc își asumă răspunderea este „un grav atentat la siguranța socială a celor mai nevoiași cetățeni români, beneficiari de drepturi sociale, care prin reducerea lor nu vor mai avea mijloacele materiale necesare întreținerii lor și a familiilor lor”.
„Statul este dator conform Constituției să-și protejeze cetățenii, cu atât mai mult în perioade de criză economică. Propunând aceste reduceri majore pentru cele mai vulnerabile categorii de cetățeni, beneficiari de îndemnizații de șomaj și alte drepturi de protecție socială se încalcă articolul 41 «Munca și protecția socială» și articolul 47 «Nivelul de trai» din Constituția României”, conform textului citat.
Social-democrații mai spun, în proiectul de moțiune de cenzură, intitulat „Opriți genocidul social!”, că principala acuză pe care i-o aduc premierului Emil Boc este cea de „disoluție a autorității statului”.
„Ați blocat instituții, ați încălcat legile țării, v-ați bătut joc de reguli. Aveți o singură viziune: asigurarea, cu orice preț, a supremației lui Traian Băsescu. V-ați transformat în argatul celui care împinge spre haos România, pe care o considerați moșia Președintelui. Cetățenii români nu sunt iobagii dumneavoastră! Nu ne regăsim în mentalitatea de slugă pe care o afișați în fața domnului Băsescu. Prin formula de susținere la care ați recurs, nu aveți legitimitatea de a conduce România, iar miniștrii dumneavoastră nu mai pot emite pretenția să reformeze sectoare importante în numele cetățenilor români. Guvernul dumneavoastră – care este al lui Traian Băsescu și nu al cetățenilor – este incapabil să conducă țara într-o asemenea perioadă de criză și să răspundă interesului public”, se mai arată în textul menționat.
Președintele PSD, Victor Ponta, a declarat, luni, că social-democrații vor iniția o moțiune de cenzură după angajarea răspunderii Guvernului pe proiectele de lege cuprinzând măsurile de austeritate. El a precizat că PSD va depune la Birourile Permanente ale Camerei și Senatului textul moțiunii, imediat după ce prim-ministrul Emil Boc își va angaja răspunderea.