Organizația Județeană Suceava a PSD s-a lansat în cursa pentru alegerile europarlamentare cu o instruire a activului de partid, organizată, ieri, de staff-ul central, în sala de conferințe a unui hotel de patru stele din Suceava. Cel care a avut misiunea de a le insufla social-democraților suceveni gustul victoriei a fost secretarul general al PSD, Valeriu Zgonea. Acesta și-a exprimat speranța că în zona de nord a țării, în județele Suceava și Botoșani, alegătorii „vor alege bine”, respectiv un partid de stânga, PSD.
Zgonea a declarat, într-o conferință de presă susținută în prezența majorității liderilor locali ai PSD, că este important pentru România să aibă un număr cât mai mare de europarlamentari PSD în grupul socialiștilor europeni din PE, deoarece dreapta europeană, la care este afiliat PD-L, „susține politici antiromânești”.
„Bătălia în România este între stânga și dreapta, o bătălie de ideologie, de a guverna Europa de stânga sau a guverna Europa de dreapta. Toate politicile din ultimii zece ani au fost făcute de instituții europene care au fost conduse de dreapta europeană. Dacă vreți ca un cetățean din România care pleacă în Spania să fie tratat cum este tratat de guvernul Berlusconi, atunci vă sfătuiesc să votați dreapta în România și vom fi considerați așa cum suntem acuma în Italia. Va fi o dreaptă puternică în PE, care va vota împotriva României, a intereselor ei”, a arătat Valeriu Zgonea.
„Dreapta europeană a adus criza” El a spus că în Italia, în timpul guvernului condus de Silvio Berlusconi, a început campania împotriva românilor, a vorbit despre restricții pe piața muncii în țări conduse de guverne de dreapta și despre tratarea românilor ca „cetățeni europeni de rangul doi”.
Mai mult, după Zgonea, „dreapta este cea care a adus criza în Europa”.
„Deciziile guvernelor de dreapta vizavi de toate țările care au intrat în ultimii ani în UE și a comportamentului pe care îl au față de cetățenii din Europa de Est nu vreau să le cataloghez. Să ne aducem aminte cum discutau despre muncitorul polonez, despre asistenta medicală din România, despre muncitorul maghiar. Dreapta europeană a adus criza, este cea care a generat în acest moment, prin politicile publice, mai multă dezbinare decât a fost vreodată de la construcția UE”, a afirmat secretarul general al PSD.
15 pentru România În aceste condiții, el cere membrilor și simpatizanților PSD să trimită în Parlamentul European, prin votul din 7 iunie, „15 oameni care să-i protejeze pe români”, respectiv 15 europarlamentari socialiști. Pentru asta PSD își propune să obțină 2,5 milioane de voturi, în urma unei campanii electorale „solidară cu populația, austeră, în care nu vom investi mari resurse financiare”, bazată în special pe activiști și militanți care să vorbească cu oamenii și să le explice de ce trebuie să vină la vot.
„Această campanie e un antrenament pentru campania din toamnă, care va fi extrem de dură”, a spus Zgonea.
El a apreciat că PSD va putea obține 13-15 locuri de europarlamentari, în funcție de mobilizarea activului de bază, subliniind că PSD este partidul care are cel mai mare procent de mobilizare a activului și că își propune să obțină 2,5 milioane de voturi la aceste alegeri.
La rândul său, președintele Organizației Județene Suceava a PSD, senatorul Gavril Mîrza, a afirmat că miza filialei pe care o conduce este să obțină cel mai bun scor posibil, să aducă un număr cât mai mare de voturi „în coșul PSD”.
Deși organizația suceveană are doi candidați pe lista PSD pentru PE, Ioan Corjuc, pe locul 19, și Cristian Șologon, pe locul 33, prezența lor la reuniunea de ieri a fost extrem de discretă, fără luări de cuvânt care să-i promoveze, în ton cu atitudinea publică a PSD de după alegerile parlamentare din 2008.
Competiție
PSD Suceava a intrat în cursa pentru 2,5 milioane de voturi spre Parlamentul European





