Procesul generalilor (r) Bădălan și Popescu, la ICCJ



Procesul foștilor generalii (r) Eugen Bădălan și Mihail Popescu, care sunt acuzați că atunci când au condus Statul Major al Forțelor Terestre ar fi păgubit statul cu 1,2 milioane de euro, continuă, marți, la Înalta Curte de Casație și Justiție (ICCJ)
În 1 aprilie 2009, un complet de trei judecători al ICCJ a decis restituirea la Direcția Națională Anticorupție (DNA) a dosarului în care generalii (r) Eugen Bădălan și Mihail Popescu, alături de alte patru persoane, instanța admițând, astfel, o excepție privind necompetența urmăririi penale după calitatea persoanei.
Decizia a fost contestată, iar în 19 octombrie 2009, un complet de nouă judecători al instanței supreme a decis ca acest proces să continue a fi judecat, admițând recursul DNA.
Avocatul lui Mihail Popescu ceruse ca dosarul să fie restituit la DNA, pentru refacerea urmăririi penale, susținând că Secția militară a DNA nu era competență în cauză, în anchetă fiind vizați și civili. Potrivit avocatului, ancheta trebuia efectuată de procurori civili de la început.
Avocatul a invocat Decizie 610 a Curții Constituționale din iunie 2007.
Curtea Constituțională a stabilit că articolul 3, alineatul 2 din Legea 356/2006 de modificare și completare a Codului de procedură penală privind competența procurorilor militari în dosare în care sunt anchetați militari și civili este neconstituțional.
Concret, în urma acestei decizii a Curții Constituționale, procurorii militari pot ancheta doar dosare în care sunt cercetați exclusiv militari. Dosarele în care sunt anchetați și militari și civili vor fi cercetate de procurori civili. În această ultimă situație, procurorii civili care vor prelua aceste dosare vor trebui să preia ancheta din stadiul în care se află, urmând să decidă asupra probelor și actelor de urmărire efectuate.
Cei doi generali au fost trimiși în judecată în decembrie 2007. Pe lângă generalii (r) Eugen Bădălan (comandanat al SMFT în perioada 2000 – 2004) și Mihail Popescu (comandant al SMFT în perioada 1997-2000), procurorii anticorupție i-au mai trimis în judecată pe generalul (r) Neculae Oțelea, fost șef al Serviciului Logistic în cadrul SMFT în perioada 2001-2004, pe coloneii (r) Toader Mandea, fost șef al Serviciului Logistic în cadrul SMFT în perioada 2001-2004 și Eugen Calcan, șef al Serviciului Logistic al SMFT în perioada 2000-2001, precum și pe Simion Lincă, șef al Biroului juridic și de drept umanitar al SMFT în perioada 2001-2006, informa Biroul de presă al Direcției Naționale Anticorupție (DNA).
Cei șase sunt acuzați de prejudicierea Statului Major al Forțelor Terestre cu suma de peste 4,4 milioane de lei, echivalentul a 1,26 milioane de euro.