Chiar dacă sucevenii nu se vor putea bucura în acest an de o zonă pietonală reabilitată în centrul Sucevei, Primăria a început elaborarea unui proiect de reabilitare a esplanadei de la Casa Culturii. Potrivit primarului Ion Lungu, acest proiect va fi pus în practică cel mai devreme anul viitor, după ce vor fi efectuate lucrări la rețelele de apă și termoficare.
„Proiectul de reabilitare are în vedere esplanade din fața Casei Culturii, până înspre zona Pieței Mari. Vom încerca în acest an să lucrăm la proiect, pe două fronturi, împreună cu SC CF Grup Colas Iași, iar anul viitor să putem lucra efectiv la reabilitarea acestei esplanade”, a explicat primarul Ion Lungu.
Dacă inițial municipalitatea își propusese să reabiliteze esplanada din zona centrală a Sucevei în acest an, proiectul a fost amânat odată cu întârzierea programului „Utilități și mediu”, de reabilitare a rețelei de termoficare. Proiectul de reabilitare a esplanadei din centrul Sucevei va cuprinde și modernizarea celei mai mari fântâni arteziene din municipiul Suceava.





