Ponta despre noul ministru de Interne: E ca apa sfințită, nu face nici bine, nici rău



Președintele PSD, Victor Ponta, a afirmat, luni, la Ploiești, despre noul ministru al Administrației și Internelor, Traian Igaș, că a făcut liceul la seral, a lucrat ca paznic și că „e ca apa sfințită, nu face nici bine, nici rău”, transmite corespondentul MEDIAFAX.
„Am primit un mesaj despre CV-ul domnului ministru de Interne. I-auziți: a făcut liceul la seral, și-a luat bacalaureatul după câțiva ani, a fost paznic și a fost de mai multe ori amendat de Poliție pentru schimb de valută”, a spus Ponta.
Ulterior, în cadrul unei conferințe de presă la Ploiești, președintele PSD a explicat că Igaș „e ca apa sfințită, nu face nici bine, nici rău la Senat”.
„Oricum e important, măcar a muncit undeva înainte să fie ministru, spre deosebire de doamna Anastase, care are primul loc de muncă la Parlament, nu, sau la PD. Măcar omul a fost paznic, adică are o experiență care îl ajută în a fi ministru de Interne”, a spus Ponta.
Liderul social-democrat Victor Ponta a fost prezent, luni, la conferința județeană a PSD Prahova, la care au participat peste 500 de delegați.
Președintele Traian Băsescu a semnat, luni, decretul de numire în funcția de ministru al Administrației și Internelor a liderului grupului PDL din Senat, Traian Igaș, în urma demisiei lui Vasile Blaga.
În cursul serii de luni, noul ministru de Interne a depus la Cotroceni jurământul de învestitură în funcție, declarând că va fi un ministru activ și un coleg bun pentru angajații din minister și subliniind că va continua munca începută de predecesorul său, Vasile Blaga.