Turism

Parteneriat cu austriecii pentru proiectul „Pelerin în Bucovina”



Autoritățile austriece și cele din România vor semna, pe data de 10 mai, proiectul inițiat de Consiliul Județean Suceava, „Pelerin în Bucovina – Drumul lui Iacob”. Șeful administrației județene, Gheorghe Flutur, a spus că proiectul va fi semnat la Ministerul Dezvoltării Regionale și Turismului, la eveniment urmând să fie prezent directorul general pentru turism din cadrul Ministerului Economiei și Muncii al Guvernului din Austria, Elisabeth Udolf-Strobl. Gheorghe Flutur a declarat că după semnarea contractului, Elisabeth Udolf-Strobl va vizita Bucovina, în perioada 11 – 12 mai.
„Pelerin în Bucovina” ar urma să fie organizat anual, în perioada 15 iulie – 15 august, cu prilejul sărbătorii religioase Adormirea Maicii Domnului. Proiectul este destinat turiștilor din Austria, care vor avea ca destinații Basilica Minor din Cacica și Mănăstirea Putna, ambele lăcașuri de cult având hramul Adormirii Maicii Domnului. Din primele discuții, traseele pe care ar putea merge pelerinii ar fi Austria – Slovacia – Ungaria – România, pe ruta Petea – Satu Mare – Maramureș – Suceava.
Flutur a mai spus că își dorește ca pe data de 15 august, la hramul Basilicii Minor din Cacica și al Mănăstirii Putna să fie prezenți Cardinalul Austriei și Patriarhul Daniel.