Antrenorul dinamovist Gheorghe Mulțescu a declarat, vineri, că obiectivul echipei sale nu este ocuparea unui loc care să permită prezența în Liga Campionilor, dar speră ca la finalul campionatului să audă muzica specifică acestei competiții.
Întrebat dacă se bazează pe un cuplu de atacanți gen N&D, Niculescu și Dănciulescu, care au evoluat anul trecut, Mulțescu a spus că este pasionat doar de muzica de calitate. „Mă bazez pe toată echipa. Eu ascult muzică romantică, mie îmi place muzica bună și o manea bună, și o uvertură, dar muzică bună să fie. Din punctul ăsta de vedere am rămas un romantic. Muzica de la Liga Campionilor îți intră la suflet și nu numai acolo, și în buzunar. Dacă ar putea să ajungă și aici? Nimic nu e imposibil. Dar noi suntem realiști, modești, pentru că în momentul ăsta nu ne putem permite să fim altfel. Trebuie să ne îmbunătățim jocul cât mai mult și putem să adunăm puncte. Nu este obiectivul nostru principal ca să ne creăm o presiune în plus, dar acolo într-un colț e un gând, o speranță. Și speranța moare ultima, nu?”, a spus Mulțescu.
Antrenorul dinamovist s-a declarat emoționat înaintea debutului său pe banca formației „alb-roșii”, duminică, în meciul cu Farul Constanța, din cadrul etapei a XXII-a a Ligii I. „Emoții am avut întotdeauna, indiferent că am fost la primul meci sau nu. Sunt emoțiile oricărui artist înainte de intrarea în scenă. Sigur, cu atât mai mult acum, când este primul meci de la revenirea mea. Săptămâna asta nu am vorbit cu Ion Marin. Avem fiecare probleme, eu mai multe, el s-a mai relaxat după victoria de la Piatra Neamț. Eu sper să o fac duminică. Nu vrea să plece cu mâna goală? Păi și eu i-am răspuns că o să-i iau niște flori, o sticlă de șampanie. O să accepte pentru că suntem prieteni de treizeci de ani”, a mai spus Mulțescu.
Tehnicianul s-a acomodat cu jucătorii dinamoviști, pe care îi consideră asociații săi: „Normal că ne-am acomodat, ce, eu antrenez la handbal? Eu am venit să-i ajut să aibă performanță, să câștigăm împreună meciuri, bani, glorie, iar ei trebuie să-și facă treaba. Caut să-i înțeleg, să avem o colaborare bună, o comunicare permanentă, pentru că noi suntem asociați în treaba asta, avem același interes. Am știut unde vin, normal să fie presiune, pentru că se cere performanță”.
Mulțescu a dezmințit zvonurile conform cărora mijlocașul Andrei Mărgăritescu ar fi marginalizat. „Nu are legătură o greșeală de a lui cu prezența în echipă. Orice jucător care greșește plătește pecuniar, iar dacă nu afectează integritatea colectivului și jocul nu este afectat de atitudinea lui în fața mea toți sunt egali. El a avut o ieșire în decor singulară. E un jucător echilibrat la mijlocul terenului, e un jucător de bază și în niciun caz Mărgăritescu nu va fi marginalizat. Cu atât mai mult el, care este un fotbalist care joacă cu inima tot timpul”, a mai spus antrenorul formației din Șoseaua Ștefan cel Mare.
În ceea ce privește posibilitatea înlocuirii sale la vară, la finalul campionatului, Mulțescu se bazează pe rezultatele din acest retur: „Speculațiile astea nu se vor opri niciodată, mai ales acum. Sunt speculații artificiale în condițiile în care eu am venit de trei zile, dar am 20 și ceva de ani de când sunt antrenor. M-am obișnuit, sunt bătătorit. Nu este nicio problemă specială față de ce a fost până acum. Eu mă aștept la orice, eu trebuie să-mi fac treaba cât mai bine, dacă nu-mi iese mă aștept ca lumea să nu fie mulțumită. Pentru că e normal ca niște oameni care bagă bani să ceară și rezultate. Și nu numai asta, mai e și presiunea suporterilor. Și tu dacă nu-l satisfaci pe niciunul e normal să iasă ceva rău. Sper ca suporterii să mă judece după evoluția ascendentă pentru că nu poți să faci minuni peste noapte, dar sper să fie niște schimbări în bine”.
Partida Dinamo-Farul Constanța, din cadrul etapei a XXII-a a Ligii I, se va disputa, duminică, de la ora 18.30.