Un număr de 1.621 de posturi au fost reduse prin reorganizarea Ministerului Sănătății și a instituțiilor subordonate, dintre care 638 sunt posturi ocupate, iar din septembrie, după intrarea în vigoare a normativelor de personal ar urma restructurarea a câtorva mii de angajați TESA din spitale.
În urma reorganizării MS și a instituțiilor subordonate, din 9.920 de posturi au fost reduse 1.621. Din cele 1.621 de posturi, 983 erau vacante și 638 ocupate, a declarat, miercuri, ministrul Sănătății. El a spus că economiile bugetare prin reducerea posturilor ocupate sunt de aproximativ 7.708.000 lei.
În primăvară, ministrul Sănătății a dispus reducerea funcțiilor de conducere din spitale. Astfel, au fost desființate 577 funcții de conducere, economia fiind de peste un milion de lei pe lună, a explicat pentru MEDIAFAX, Oana Grigore.
În plus, din septembrie, va intra în vigoare noul normativ de personal. Acesta ar putea duce la alte disponibilizări în spitalele preluate de către autoritățile locale. Este vorba despre angajații TESA care sunt în anumite unități în număr mult prea mare, a mai spus ministrul Cseke Attila.
„Am creat un normativ mai flexibil, între un minim și un maxim, astfel încât să dăm posibilitatea managerului de a decide angajarea de personal în secția sau compartimentul cu deficit”, a precizat ministrul Sănătății.
Conform noilor prevederi, normarea de personal medical se va face comasat pentru asistență medicală spitalicească, elimininându-se diferențierea pentru specialități medicale și chirurgicale, așa cum este prevăzut în prezent, anunța, la sfârșitul lunii iunie, Ministerul Sănătății.
Din momentul punerii în aplicare a noului normativ, criteriul de normare a asistenței medicale în funcție de numărul de paturi va fi de 1 post de medic la 5-15 paturi și un post de personal sanitar mediu la 8-12 paturi/tură.
În schimb, după ce va fi aplicată noua grilă există posibilitatea reducerii de personal din categoria TESA și muncitori, a precizat sursa citată.
Normativul va avea ca efect reducerea unui număr de 2-115 de persoane din categoria TESA în unitățile sanitare unde există excedent de personal față de normativul din prezentul proiect. Peste 3.100 de persoane vor fi restructurate.
„Nu mai putem susține un normativ de personal administrativ umflat. Trebuie să eficientizăm activitatea unităților sanitare. Am făcut o analiză asupra situației la zi din spitale și am constatat că unități sanitare similare ca structură și adresabilitate funcționează cu număr diferit de angajați TESA. Problema este că cei cu o structură «bogată» în personal funcționează la fel ca și ceilalți. Noul normativ va ajuta toate spitalele să se încadreze în limita bugetară de 70% cheltuieli de personal din bugetul unității sanitare cu paturi începând cu 1 ianuarie 2010”, spunea, în 29 iunie, ministrul Sănătății.