Ministerul Agriculturii a lansat, luni, în mod oficial, Programul Național de Dezvoltare Rurală (PNDR), dând startul depunerii proiectelor pentru modernizarea fermelor, creșterea valorii adăugate a produselor agricole și forestiere și dezvoltarea satelor.
Pentru acest an sunt programate șase sesiuni de depunere a proiectelor, în perioada martie-august, prima derulându-se în intervalul 3 – 28 martie.
Sesiunile vor avea loc lunar, începând din primele zile ale lunii și încheindu-se cu câteva zile înainte de finalul lunii, pentru a da timp Agenției de Plăți pentru Dezvoltare Rurală și Pescuit (APDRP) „să-și facă socotelile” privind valoarea proiectelor depuse, a declarat, luni, într-o conferință de presă, secretarul de stat pentru dezvoltare rurală din Ministerul Agriculturii, Cornelia Harabagiu.
„Agenția socotește ce fonduri au fost cerute în sesiunea respectivă și apoi transmite informația Ministerului Agriculturii, pentru a stabili ce fonduri vor fi repartizate pentru următoarea sesiune. Dacă după cele șase sesiuni nu sunt consumate integral fondurile, avem posibilitatea să facem o a șaptea sesiune, de regularizare”, a explicat Harabagiu.
Sumele alocate pentru prima sesiune de depunere a proiectelor totalizează aproape 200 de milioane euro (103,7 milioane euro pentru renovarea și dezvoltarea satelor, 57,8 milioane euro pentru modernizarea fermelor și 33,3 milioane euro pentru creșterea valorii adăugate a produselor agricole și forestiere). Sumele includ atât fondurile UE, cât și contribuția de la bugetul de stat.
Fondurile alocate pentru întregul an pentru cele trei măsuri sunt de 618,4 milioane euro – dezvoltarea satelor, 347,1 – modernizarea exploatațiilor și 428,4 – creșterea valorii adăugate a produselor.
Beneficiarii proiectelor vor avea posibilitatea să solicite un avans de până la 10% din valoarea proiectului și diverse posibilități de cofinanțare. Ministerul Agriculturii poartă discuții cu mai multe bănci pentru crearea unor produse financiar-bancare specifice, adaptate la cerințele PNDR. Totodată, beneficiarii vor putea obține garantarea creditelor de cofinnțare a proiectelor.
În ceea ce privește promovarea, Ministerul Agriculturii va organiza opt conferințe regionale, prima urmând să se deruleze în Sibiu.
PNDR va permite României să acceseze fonduri UE de opt miliarde euro până în 2013 și a fost aprobat de Comisia Europeană pe 20 februarie. Prima tranșă a finanțării va fi virată României în luna mai și se va ridica la circa 250 de milioane euro, reprezentând 3,5% din valoarea totală a sumei alocate până în 2013. A doua tranșă, reprezentând tot 3,5%, va fi virată până la finele anului.
Accesarea fondurilor pentru dezvoltare rurală va fi similară modelului SAPARD. Cei care vor să beneficieze de bani trebuie să depună proiecte, pe baza specificațiilor din PNDR, la Agenția pentru Dezvoltare Rurală și Pescuit.
Primele trei măsuri lansate de Ministerul Agriculturii, modernizarea fermelor, creșterea valorii adăugate a produselor agricole și forestiere, dezvoltarea satelor beneficiază de o finanțare consistentă.
Pentru modernizarea exploatațiilor, finanțarea publică totală care poate fi accesată, pânp în 2013, se ridică la 991,8 milioane euro (80% fonduri UE, 20% de la bugetul de stat), iar suma maximă cu care poate fi sprijinit un proiect este de 1-2 milioane euro, în funcție de tipul investiției, până în 2010, și de 800.000-1,6 milioane euro în intervalul 2010-2013.
Gradul de finanțare a proiectelor este de 50-75% din valoarea totală, până la finele lui 2009, iar în perioada 2010-2013 gradul de acoperire a costurilor scade la 40-65%.
Pentru a fi eligibile, proiectele trebuie să îndeplinească un punctaj minim, stabilit pe baza unei grile de criterii, diferite pentru fiecare măsură.
În cazul modernizării fermelor, pentru a primi punctaj, un proiect de investiții trebuie să se refere la alinierea la noi standarde europene, să fie într-unul din domeniile prioritare stabilite în PNDR, beneficiarii să fie ferme de semi-subzistență sau tineri sub 40 de ani. Acestea sunt doar câteva dintre criterii, iar proiectul trebuie să cumuleze minim 15 puncte din 100 pentru a fi selectat.
Cea de-a doua măsură, creșterea valorii adăugate a produselor agricole și forestiere, beneficiază de o finanțare de 1,07 miliarde euro (80% fonduri UE, 20% fonduri de la buget).
Procentul cofinanțării nerambursabile este de până la 50% din valoarea proiectului, cu un plafon maxim al sprijinului de două milioane euro pe proiect. Plafonul ajunge totuși la trei milioane euro pentru investițiile formelor asociative care deservesc membrii asociației.
Beneficiari precum cei care vor să se adapeze la noi standarde comunitare sau activează în zone unde există materie primă, dar nu și unități de procesare vor acumula punctaj pentru ca proiectele să fie selectate.
Cea de-a treia măsură este cea mai amplu finanțată, renovarea și dezvoltarea satelor beneficiind de fonduri de 1,54 miliarde euro. Finanțarea este de 100% din cheltuielile eligibile în cazul proiectelor de utilitate publică și 70% în cazul celor generatoare de profit.