Artistul plastic Radu Bercea a primit sâmbătă, 19 octombrie, în cadrul unei ședințe festive a Consiliului Local Fălticeni, care a avut loc la Galeriile de artă ale Muzeului „Ion Irimescu” în deschiderea „Târgului Mărului”, titlul de ”Cetățean de Onoare” al municipiului Fălticeni. Au fost prezenți la eveniment prefectul Mirela Elena Adomnicăi, deputatul Alexandru Rădulescu, directorul general al APIA, Adrian Pintea, directori ai instituțiilor de învățământ, oameni de cultură locali, prieteni ai artistului din Fălticeni, Gura Humorului și Suceava. Cu această ocazie a fost vernisată și expoziția cu lucrări semnate de Radu Bercea, „Omagiu Maestrului Irimescu”, dedicată împlinirii, pe 28 octombrie, a 14 ani de la trecerea la cele veșnice a sculptorului Ion Irimescu, expoziție în care artistul humorean aduce în atenție și evenimentul anual dedicat mărului și organizat în urbea de pe Șomuz.
Inițiativa acordării celei mai înalte distincții locale Maestrului Radu Bercea a aparținut primarului Cătălin Coman, scriitorului Constantin Bulboacă și directorului Muzeului de Artă „Ion Irimescu”, Teodor Brădățanu și se întemeiază pe constatarea că, în ultimii ani, Radu Bercea s-a implicat în viața culturală a Fălticenilor, în mod remarcabil, contribuind la sporirea imaginii de oraș cultural, prin expoziții personale, ilustrarea unor cărți având autori fălticeneni, donarea unui număr mare de lucrări în cadrul manifestărilor organizate în cadrul Centrului Cultural „Grigore Vasiliu Birlic”, Muzeului de Artă „Ion Irimescu”, Sinagogii din Fălticeni și Sălii „Draga Olteanu Matei”.
Radu Bercea va fi înscris pe 25 octombrie în Cartea Valorilor Bucovinene
La vârstă octogenară, Radu Bercea este unul dintre cei mai activi artiști plastici bucovineni, motiv pentru care, în cadrul întâlnirii pe care a avut-o la Fălticeni cu artistul, prefectul Mirela Adomnicăi l-a invitat vineri, 25 octombrie, de Ziua Armatei Române, la Ședința festivă a Colegiului Prefectural pentru a așterne câteva gânduri în Cartea Valorilor Bucovinene.
„Maestrul Radu Bercea primește și al cincilea titlu de Cetățean de Onoare. L-a primit și în Brazilia, Franța, Ucraina, Gura Humorului, localitatea natală, dar și la Fălticeni, unde a găsit liantul în ceea ce privește ziua de astăzi, mărul, care este o temă și în picturile domniei sale și tema principală a festivalului care se desfășoară în aceste zile la Fălticeni. Sunteți un reper al artei bucovinene, un supraviețuitor și un exemplu pentru noi toți, pentru ceea ce înseamnă să depășiți problemele și greutățile vieții, să nu îți pierzi dragostea față de oameni și față de frumos, după cum se poate vedea și în expoziția de astăzi. Sunteți parte din valorile Bucovinei și ne dorim să consfințim acest lucru și în această Carte a Valorilor Bucovinene, unde au mai așternut gânduri bucovineni de seamă, cu care ne mândrim”, a precizat prefectul Mirela Adomnicăi.
Sute de tablouri dăruite activităților culturale
În luările de cuvânt, deputatul Alexandru Rădulescu a apreciat modul în care în orașul său, arta, priceperea, istețimea, comerțul, folclorul, pot avea într-o frumoasă zi de toamnă un subiect comun, mărul, iar Adrian Pintea, directorul general al APIA, aflat pentru prima dată în Fălticeni și participând pentru prima dată la o ședință solemnă în care se acordă un titlu de Cetățean de Onoare, a scos în evidență faptul că APIA sprijină agricultura, roadele pământului fiind motiv de inspirație pentru artiști. Cuvântul de prezentare al artistului Radu Bercea l-a avut profesorul Constantin Bulboacă, care a fost completat de scriitorul Gheorghe Solcan cu câteva catrene.
„A cunoscut vicisitudinile istoriei, vremea a făcut ca regimul comunist să treacă cu nemilă peste el. Pe 30 aprilie 1959, când era elev la Școala de Pictură și Arte Decorative „Octav Băncilă“ din Iași, a fost arestat de către organele de securitate, după ce unul din colegi l-a pârât că îi urăște pe ruși și Bucovina și Basarabia sunt ale noastre. Rezultatul, a stat în temnițele din Balta Brăilei până în 1964. După ce s-a stabilit la Gura Humorului, unde a avut o familie frumoasă și doi copii, Radu Bercea, care s-a născut cu penelul în mână, cu acest talent extraordinar de a ne reprezenta și de a spune tot ce trăiește prin artă, și-a continuat chemarea dată de Dumnezeu ca un adevărat țăran român care muncește zi de zi cu pensula, cu ideea. Este un om extraordinar iar titlul de Cetățean de Onoare confirmă valoarea acestui om de o omenie deosebită. La Fălticeni pentru că a dăruit foarte multe tablouri pentru a fi oferite ca premii sau invitaților la serile de poezie dedicate poeților români și organizate în fiecare lună, la Ziua Culturii Fălticenene, la festivalurile de teatru, etc.. Din câte am studiat, nu cunosc asemenea artiști care să facă treaba asta”, a precizat profesorul Constantin Bulboacă.
Peste 10.000 de lucrări semnate Radu Bercea
Despre Radu Bercea a vorbit și prof. Codrin Bența, un vechi prieten de călătorie, cu care domnul Radu Bercea a făcut mai multe excursii.
„Îl stimez, îl apreciez, este invitatul meu în excursiile pe care le facem împreună cu domnul Bulboacă în țară și străinătate. Este un călător, un artist, un om cu demnitate, cu o ținută morală impecabilă. Fără să îl menajez îi spun că respectul lui este întărit de faptul că suntem aici împreună, de faptul că în comunitatea fălticeneană avem o sumedenie de tablouri pe care le-am achiziționat de la el. Am socotit că, având în jur de 200 expoziții vernisate până acum, la o medie de 50 de tablouri, se duc spre 10.000 de pânze, acuarele, grafice, pe care le-a produs omul pe care-l avem în față.
Astăzi, aici, la Muzeul Ion Irimescu, suntem împreună o comunitate care apreciază arta, suntem doritori să îl vedem pe domnul Bercea că, la peste 80 de ani, este alături de noi și ne susține în ceea ce facem. Dumnezeu l-a înzestrat cu un mare talent, de a fi un om frumos. A fost numit de regimul comunist dușman al poporului. Prin ceea ce facem noi aici, aducem o reparație morală și îi dăm un titlu de Cetățean de Onoare pe care îl echivalăm cu titlul de Prieten al poporului”, a fost mesajul prof. Codrin Bența.
Radu Bercea, un model pentru cetățenii din Fălticeni
Înainte de a-i înmâna onoranta distincție locală, primarul Cătălin Coman, a precizat că Radu Bercea este considerat „fălticenean cu acte în regulă”.
„Prin experiența sa de martir al închisorilor comuniste și prin existența discretă, trăită fără ură și fără orgoliu, cu generozitate, omenie și înalt patriotism, artistul plastic Radu Bercea reprezintă un model și pentru cetățenii Fălticenilor, în mijlocul cărora se află mereu, fiind o prezență obișnuită la activitățile culturale organizate de instituțiile culturale din municipiul nostru. Prin urmare, considerăm că i se datorează respectul și recunoștința generațiilor de azi iar, prin atribuirea titlului de Cetățean de onoare al orașului Fălticeni, s-ar înfăptui un act de recunoaștere a meritelor sale culturale și de încurajare a tinerei generații întru cinstirea valorilor românești.
Suntem recunoscători Maestrului. De azi înainte vă considerăm fălticenean și cu acte în regulă, ca să spun așa. Veți fi binevenit oricând la Fălticeni, nu doar în vizită la prietenii dumneavoastră, pentru că de azi înainte toți suntem prietenii dumneavoastră. Vă mulțumesc și vă felicit pentru întreaga activitate”, a spus primarul Coman.
Cu binecunoscuta-i modestie, și în cuvinte puține, lăsând lucrările domniei sale să vorbească mai mult, maestrul Radu Bercea a precizat: ”Sunt onorat de marea cinste pe care mi-ați făcut-o de a fi de astăzi înainte Cetățean de Onoare al acestui oraș. Vă mulțumesc!”
Expoziția semnată Radu Bercea și vernisată sâmbătă la Fălticeni, este o îmbinare între această zi frumoasă, ziua mărului, pe simezele Galeriei de Artă fiind tablouri care reprezintă foarte frumos acest lucru, și respectul față de cea mai mare valoare a Fălticeniului cu care ne mândrim, Maestrul Ion Irimescu. Special pentru Școala de Subofițeri Jandarmi, „Petru Rareș”, pictorul Radu Bercea a realizat un tablou închinat unui eveniment semnificativ din istoria neamului românesc și a unității militare, „Ziua de 1 decembrie 1918”, eveniment la care a participat și fanfara Regimentului 16 Dorobanți, regiment în clădirile căruia se desfășoară procesul instructiv – educativ al viitorilor jandarmi.
Distincție
Maestrul Radu Bercea, Cetățean de Onoare al municipiului Fălticeni
