Guvernul a avizat planul de restructurare a Autorității pentru Valorificarea Activelor Statului, care va determina disponibilizarea unui număr de 155 de angajați, reprezentând peste o treime din totalul personalului, de 422 salariați, au declarat, joi, agenției MEDIAFAX, surse oficiale.
Planul de restructurare a AVAS a fost avizat în ședința de miercuri a Guvernului, prin hotărâre.
„Hotărârea de guvern nu include și prevederi legate de o posibilă desființare a Autorității”, au arătat sursele citate.
Președintele AVAS, Aurelian Popa, a declarat, pentru MEDIAFAX, în luna februarie, că instituția ar putea disponibiliza 150 de salariați, pentru a se încadra în bugetul alocat pentru acest an.
Surse guvernamentale au declarat agenției MEDIAFAX, la începutul anului, că Executivul analizează varianta desființării AVAS, fie prin comasarea cu Oficiul Participațiilor Statului și Privatizării în Industrie de la Ministerul Economiei, fie prin înființarea unui nou departament în cadrul acestui minister.
Purtătorul de cuvânt al Guvernului, Ioana Muntean, a declarat atunci că restructurarea AVAS poate fi avută în vedere în contextul reorganizării agențiilor guvernamentale, iar o eventuală procedură în acest sens va fi decisă în cadrul Executivului.