Ambasadorul SUA la București, Mark Gitenstein, a declarat, miercuri, că în opinia sa în primii zece ani după Revoluție în România nu au existat schimbări, iar ceea ce nu funcționează nici acum sunt sistemul sanitar, sistemul de educație publică și unele instituții.
„Un bun exemplu de ceea ce funcționează se află aici, în această cameră”, a spus Gitenstein, în timpul vizitei pe care a făcut-o, împreună cu soția sa, Elisabeth Gitenstein, la Complexul Educațional Lauder-Reut.
Diplomatul a adăugat că Școala Lauder-Reut este un proiect extraordinar și un exemplu de model de succes în învățământul privat.
El a spus însă că exemple de ceea ce nu funcționează sunt sistemul sanitar, sistemul de educație publică și unele instituții publice.
„Revoluția a avut loc cu 20 ani în urmă. Părerea mea umilă și personală este că mai nimic nu s-a schimbat în primii cel puțin zece ani. Odată cu alegerea lui Emil Constantinescu lucrurile au început să se schimbe”, a susținut ambasadorul SUA.
De altfel, Mark Gitenstein le-a povestit elevilor de la Lauder Reut că l-a cunoscut pe Emil Constantinescu, pe care l-a catalogat drept „un mare lider”.
„Practic, ați avut doar zece ani pentru schimbări. Și ceea ce ați încercat să schimbați în zece ani, la noi a durat 100 de ani”, a adăugat Gitenstein.
Diplomatul american a adăugat că este nevoie de timp și s-a declarat optimist.
„Eu sunt încrezător și am un optimism în creștere în ceea ce privește această țară. Și sunt în mod special optimist atunci când întâlnesc tineri ca voi”, le-a mai spus ambasadorul elevilor.