Președintele Senatului, Mircea Geoană, a declarat, joi, la Consiliul Național, că nu este de acord cu teza prezentată de vicepreședintele Ioan Chelaru privind transformarea României în republică parlamentară, el opinând că șeful statului trebuie ales direct, cum este în acest moment.
„Nu sunt de acord cu o teză prezentată de Ioan Chelaru. Nu cred că poporul român va accepta prea curând să nu-și aleagă președintele prin vot direct. Nu cred că am avea de câștigat politic sau electoral dacă am priva românul de acest vot”, a spus Geoană.
El a opinat că România are nevoie de vot direct, pentru că, altfel PSD va intra în „planul lui Băsescu”.
Geoană a susținut, astfel, că Traian Băsescu vrea, prin eliminarea sa de la Senat, să rămână figura publică centrală a României după terminarea mandatul „dacă va fi sănătos până atunci”.
„El (Traian Băsescu, n.r.) acum caută o soluție să ajungem la republică parlamentară și el să candideze pentru prim-ministru pentru a continua dominația asupra României. Înainte de a deveni o teză oficială, să mai cumpănim”, a spus Geoană.
PSD propune revizuirea Constituției în sensul transformării României în republică parlamentară, astfel încât șeful statului să nu mai fie ales direct, ci de către o Adunare formată din membrii Parlamentului și dintr-un număr egal de electori, desemnați de Consiliile județene, după modelul german.
Vicepreședintele PSD Ioan Chelaru, coordonatorul comisiei PSD pentru revizuirea Constituției, a prezentat, joi, la Consiliul Național, principalele teze pe care formațiunea sa le propune în ceea ce privește revizuirea Legii fundamentale.
Chelaru a precizat că referendumul organizat de președintele Traian Băsescu privind reducerea numărului de parlamentari și introducerea Parlamentului unicameral nu este obligatoriu, ci doar consultativ.
El a arătat că principalele tezele pe care PSD le propune vizează menținerea bicameralismului și transformarea României în republică parlamentară.