Președintele Senatului, Mircea Geoană, a declarat, miercuri, că parlamentarii vor dezbate, în sesiunea extraordinară, legea descentralizării managementului spitalelor către autoritățile locale, el apreciind că măsurile adoptate de minister sunt „disperate” și generate de lipsa banilor de la buget.
Fostul lider PSD Mircea Geoană a spus, la Craiova, că în sesiunea extraordinară a Senatului, care va avea loc săptămâna viitoare, se va lua în discuție legea descentralizării managementului spitalelor către autoritățile locale, transmite corespondentul MEDIAFAX.
„Sunt convins că în sesiunea extraordinară, la Senat, săptămâna viitoare, când vom analiza inclusiv legea descentralizării în sistemul medical, vom avea resursele necesare și imaginația de a corecta ceea ce a fost greșit la nivelul ministerului”, a declarat Geoană.
El a apreciat că măsurile adoptate de Ministerul Sănătății sunt „disperate” și sunt generate de lipsa banilor de la bugetul de stat.
„Din punctul meu de vedere, acestea sunt măsuri disperate pe fondul lipsei de bani de la buget. Mai mult decât atât, introducerea sistemului de coplată care se pregătește la MS este un sistem care trebuie gândit foarte serios pentru că riscă să adâncească polarizarea socială și să facă ca cei care sunt cu venituri mici să fie puși să plătească fără măsură”, a mai spus Mircea Geoană.
Președintele Senatului se declară „deranjat” că măsurile adoptate de MS sunt luate într-o „logică” de economie la bugetul de stat.
„Evident că este nevoie de o raționalizare a cheltuielilor în România, dar în acest moment măsurile care se iau, inclusiv cele de închidere de spitale, inclusiv în zona Slatinei și în alte zone, metoda nouă de compensare a medicamentelor, se face într-o strictă logică de economie de la buget și acest lucru mă deranjează. Atunci când iei măsuri de natură structurală cu logică contabilă, în mod sigur rezultatele vor fi foarte proaste și foarte delicate pentru cetățeni”, a mai spus Mircea Geoană.
Întrebat ce va însemna închiderea Spitalului Județean de Urgență de la Slatina, Mircea Geoană a răspuns: „Este evident, în clipa în care scoți din circuit un stabiliment medical care deservea un segment larg de populație, trebuie să te gândești unde se duc oamenii aceia și ce fel de servicii medicale le vor fi furnizate. Este adevărat că multe paturi de spital din România nu-și găsesc rostul și este clar că o anumită formă de concentrare a acestora este bună. Însă atunci când tai, trebuie să pui ceva în loc și ceva de bună calitate”.
Guvernul a decis, în 2 iunie, prin ordonanță de urgență, reducerea a 9.200 de paturi în spitale și a 577 posturi de directori, concomitent cu transferul, de la 1 iulie, a 373 de spitale în administrarea autorităților locale.
Ministrul Sănătății, Cseke Attila, a arătat atunci că, astfel, numărul de directori într-un spital va fi redus la maxim trei posturi, comparativ cu situația când numărul acestora ajungea chiar și la zece posturi.
Un număr de 62 institute naționale, unități sanitare de interes de național și spitale de urgență importante la nivel regional vor rămâne în subordinea ministerului.
Actul normativ adoptat de Guvern prevede totodată limitarea fondului de salarii din bugetul unui spital.
În luna mai, ministrul Sănătății, Cseke Attila, declara că va hotărî dacă spitalele nepreluate de către autoritățile locale mai pot fi menținute în structura MS, dacă vor fi transformate în unități medico-sociale sau cămine de bătrâni ori dacă trebuie închise, măsura fiind luată individual după o analiză privind necesitățile din zonă.