Sâmbătă și duminică

Festivalul de Teatru pentru Tineret, ediția a II-a



La City Gallery – Shopping City Suceava se va desfășura, sâmbătă, 8 mai, și duminică, 9 mai, începând cu ora 13:00, Festivalul de Teatru pentru Tineret, ediția a II-a. Evenimentule este organizat de Shopping City Suceava și Compania Teatrală Bucovina, în colaborare cu Inspectoratul Școlar Județean Suceava, Asociația Juventus, Fundația Ana și Asociația Promotorii Bucovinei.
Festivalul se va desfășura în trei etape: înscrierea concurenților (în urma anunțului făcut prin intermediul Inspectoratului Școlar Județean Suceava), concursul de interpretare la două secțiuni (monolog și trupe) cu workshop-uri și gala laureaților, în cadrul căreia vor fi premiate piesele jurizate.
Shopping City Suceava va oferi câștigătorilor premii în valoare totală de 2.000 lei. Sâmbătă, începând cu ora 13:00, va avea loc concursul de interpretare pentru licee, pe doua secțiuni: monolog și trupe, iar duminică, începând cu ora 13:00, se va desfășura concursul de interpretare pentru gimnaziu (monolog și trupe).
În cele două zile, actrița Gabriela Ioniță și studentul Dan Clucinschi vor susține ateliere de pregătire.